Microsoft Imagine Cup müsabiqəsinin milli finalının qalibi müəyyənləşib
Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirliyi, Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirliyi, Yüksək Texnologiyalar Parkı“Youth Inc.” gənclərin sahibkarlıq proqramının dəstəyi ilə “Microsoft Azerbaijan” və “Nar” tərəfindən Azərbaycanda 3-cü dəfə keçirilən “Imagine Cup” innovasiya müsabiqəsinin milli final mərhələsinin qalibi müəyyənləşib.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün “Microsoft” platforması üzərində innovativ proqram layihəsini, müasir dövrün problemlərini həll edən tətbiqin prototipini hazırlamaq və ya orijinal oyun fikirləşmək lazım idi. Müsabiqənin yekunlarına əsasən, “Neftçi” komandası qalib elan olunub və Kiyevdə keçiriləcək növbəti mərhələyə vəsiqə qazanıb. Bu mərhələdə komanda müsabiqənin əsas mükafatı – layihələrin inkişafı üçün 100 000 ABŞ dolları uğrunda mübarizə aparmaq şansı əldə edib.
“Neftçi” komandasının tərkibinə Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri – Kərim Kərimov, Lalə Məmmədova və Şamil Ömərov, eləcə də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin tələbəsi Səbuhi Talıbov daxildirlər. Onlar, “Windows Azure” üzərində xüsusi əlavə hazırlayıblar ki, bu həll vasitəsilə istifadəçilər kafe və restoranlarda xoşladıqları musiqini seçə biləcəklər. İstənilən musiqi janrının seçimi eyni vaxtda bir məkanda olan istifadəçilər tərəfindən əlavənin təklif etdiyi xüsusi xəritədə səsvermə vasitəsilə müəyyənləşəcək. İstifadəçilər üçün sözügedən əlavə pulsuz, kafe və restoran sahibləri üçün isə ödənişli olacaq.
Qeyd edək ki, “Microsoft Imagine Cup” müsabiqəsi dünya tələbələri arasında hər il keçirilən ən genişmiqyaslı innovasiya müsabiqələrindən biri sayılır. Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd tələbələrin istedadını üzə çıxarmaq, onların sabahın bazar tələblərinə hazırlıqlı mütəxəssis kimi yetişdirilmələrinə şərait yaratmaqdır.
Hər zaman təhsil və innovasiyaların, elm və mədəniyyətin inkişafına xüsusi önəm vermiş “Nar” özünün korporativ sosial məsuliyyət (KSM) strategiyası çərçivəsində artıq üçüncü ildir ki, “Microsoft Imagine Cup” innovasiya müsabiqəsinə dəstək verməkdədir.

Определен победитель национального финала конкурса Microsoft Imagine Cup
Определен победитель национального финального тура инновационного конкурса Imagine Cup, в 3-й раз проводимого Microsoft Azerbaijan и Nar при поддержке Министерства образования Азербайджанской Республики, Министерства транспорта, связи и высоких технологий, Парка высоких технологий и программы молодых предпринимателей Youth Inc.
Для участия в конкурсе нужно было подготовить проект инновационной программы на базе Microsoft, прототип приложения, решающего современные проблемы или придумать оригинальную игру. По результатам конкурса, победителем стала команда «Нефтчи», которая в мае этого года представит Азербайджан на международном этапе конкурса в Киеве. Таким образом, команда получит возможность побороться за главный приз – 100 000 долларов США на развитие своего проекта.
В состав команды «Нефтчи» вошли студенты Бакинской высшей школы нефти – Керим Керимов, Лала Мамедова и Шамиль Омаров, а также студент Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности Сабухи Талыбов. Студенты разработали на базе Windows Azure специальное приложение, с помощью которого в ресторанах и кафе пользователи смогут выбрать любимую музыку. Выбор того или иного жанра, которые предоставит карта данного приложения, будет происходить посредством голосования пользователей, находящихся в данный момент в одном и том же заведении. Данное решение будет абсолютно бесплатным для пользователей и платным для владельцев ресторанов и кафе.
Отметим, что Microsoft Imagine Cup считается одним из самых широкомасштабных инновационных конкурсов, ежегодно проводимых среди студентов мира. Целью конкурса является выявление талантов азербайджанских студентов, создание условий для их подготовки к требованиям завтрашнего рынка в качестве специалистов.
Nar, всегда придавший большое значение образованию и инновациям, науке и искусству, в рамках своей стратегии корпоративной социальной ответственности (КСО) уже третий год продолжает поддерживать инновационный конкурс Microsoft Imagine Cup.