Bölgələrdə yaşayan fiziki məhdudiyyətli gənclər üçün “Təlim məktəbi” layihəsi başladı
“Təlim məktəbi” layihəsi “Nar” tərəfindən təşkil edilən və fiziki məhdudiyyətli gənclərin cəmiyyətə inteqrasiyası üçün nəzərdə tutulmuş layihədir. Zaqatalada start verilən bölgələrdə “Təlim məktəbi” layihəsi təcrübəli mütəxəssislər və psixoloq tərəfindən aparılır. Layihə çərçivəsində bölgələrdən olan 40 nəfər yerli sakin iki ay boyunca üç istiqamət üzrə peşə təlimi alacaq. Təlim iştirakçıları smartfon təmiri, dərzi və aşbazlıq kurslarında iştirak edəcək. Qeyd edək ki, bölgələrdə bir ilk olaraq həyata keçirilən layihə həm də rayon icra hakimiyyəti və Ailə, Qadın və Uşaq problemləri üzrə dövlət komitəsinin regional mərkəzi tərəfindən dəstəklənir.
“Təlim məktəbi” layihəsi ilk olaraq Bakıda başlamış və ümumilikdə 75 nəfər tələbənin iştirakı ilə keçirilmişdi.  “Nar”-ın təşəbbüsü ilə təmənnasız həyata keçirilən layihənin məqsədi fiziki məhdudiyyətli gənclərin bilik və bacarıqlarını artırmaq, onların gələcək karyeralarına töhfə vermək və fiziki məhdudiyyətli şəxslərə mənəvi dəstək göstərməklə onları cəmiyyətə qazandırmaqdır. Bu məqsədlə, layihəyə “ASAN Könüllüləri” və “Uğur Akademiyası” da təşkilati dəstək göstərir. Təşkilatçılar “Təlim məktəbini” bitirən gəncləri diqqət mərkəzində saxlayaraq onların işlə təmin olunmasına yardımçı olur.

A “Training School” was launched for young people with disability from the regions
The “Training School” project by Nar is for the integration of young people with disability to the society. The “Training School” in the regions, which was launched in Zaqatala, is conducted by experienced professionals and psychologists. Within the frames of the project, 40 local residents will have two months to attend professional training in three different areas. The participants will be provided with training on smartphone repair, tailoring, and cooking. It is noteworthy that this project, being the first ever such an initiative held in the country’s regions, is supported by the local executive authorities, as well as the regional center of the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
The first “Training School” was held in Baku with the participation of 75 students. The main goal of this free training courses, initiated by Nar, is to increase the level of knowledge and skills of people with disability, contribute to their future careers and ensure their emancipation by providing moral support. Therefore, the project also enjoys support of organizations such as “ASAN Könüllüləri” (ASAN Volunteers) and “Uğur Akademiyası” (the Success Academy). Even after the training is over, the organizers support contact with the graduates of the “Training School” and help them in finding a job.
For more than 3 years now, Nar is taking various steps aimed at the emancipation of the people with disability, within the frames of the operator’s Corporate Social Responsibility (CSR) strategy. Setting a bright example for the business community of the country, Nar is currently employing 11 persons with people with disability. Nar is looking forward to continuing expansion of social projects and supports the similar initiatives in the future.