Azərbaycan Texniki Universitetinin tələbələri “Nar”da təcrübə proqramını müvəffəqiyyətlə bitirdilər
“Nar”ın müasir telekommunikasiya avadanlığının quraşdırıldığı xüsusi laboratoriyada peşəkar texniki işçi heyəti tərəfindən tələbələr üçün təlimlər və seminarlar keçirildi. Tələbələr başlıca olaraq “LTE – mobil rabitənin yeni nəsli”, “IMS və NGN texnologiyası”, “İnternetə naqilsiz daxilolma texnologiyaları”, “Mobil rabitə şəbəkələrinin tezlik-ərazi planlaşdırılması” və “Mobil rabitə şəbəkələrində xidmət keyfiyyəti” kimi mövzuları mənimsədilər. Bununla yanaşı, onlar 3G və 4G texniki avadanlıqlarının işləmə prinsipi, GSM sistemləri ilə də tanış oldular. Proqram çərçivəsində praktiki biliklərini inkişaf etdirən gənclər ixtisaslı kadr kimi yetişmək üçün ilk addımlarını atdılar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Texniki Universiteti ilə imzalanmış tərəfdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində universitetdə Nar GSM laboratoriyası yaradılmış, tələbələr GSM sahəsi üzrə müxtəlif nəzəri biliklər və təcrübə əldə etmək fürsəti qazanmışlar. Laboratoriyanın təchizatı və tələbələr üçün nəzərdə tutulmuş təcrübə proqramı “Nar”ın gənclər və təhsilə yönəlmiş KSM (Korporativ Sosial Məsuliyyət) strategiyası çərçivəsində həyata keçirilir.

Студенты Азербайджанского технического университета успешно завершили программу стажировки в Nar
Профессиональный технический состав из сотрудников мобильного оператора провел тренинги и семинары для студентов в специальной лаборатории, оборудованной современной телекоммуникационной технологией Nar. В целом, студенты освоили такие темы, как «LTE – новое поколение мобильной связи», «Технология IMS и NGN», «Технологии беспроводного доступа в интернет», «Частотно-территориальное планирование сетей мобильной связи» и «Качество услуг в сетях мобильной связи».
Наряду с этим, студенты ознакомились с принципом работы технического оборудования 3G и 4G, а также с системами GSM. Молодые люди, развивающие в рамках этой программы практические знания, делают первые шаги в своем формировании в качестве квалифицированных кадров.
Отметим, что в рамках договора о партнерстве, подписанного с Азербайджанским техническим университетом, в вузе создана лаборатория Nar GSM, где студентам предоставляются различные теоретические и практические знания по GSM. Оборудование лаборатории и программа практики, предусмотренная для студентов, проводится в жизнь в рамках стратегии корпоративной социальной ответственности (КСО) Nar, ориентированной на молодежь и образование.