“Nar”ın korporativ sosial məsuliyyət siyasəti çərçivəsində həyata keçirilən “Jest dili” layihəsi “NETTY 2022” milli internet mükafatına layiq görüldü. Jestdili.az Azərbaycan dilində ilk onlayn işarə dili lüğəti kimi “Elm, Təhsil və İnnovasiyalar” nominasiyası üzrə ən yaxşı layihə seçildi.
Qeyd edək ki, onlayn jest dili lüğəti Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi (RİİB) və “Nar”ın birgə maliyyə dəstəyi, həmçinin “Karlara Dəstək” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə hazırlanıb.
Final mərasimində mükafatı qəbul edən “Azerfon” MMC-nin (“Nar” brendi) İctimaiyyətlə Əlaqələr departamentinin direktoru Əziz Axundov bildirib: “Müştəri yönümlü mobil operator olaraq, fəaliyyətimiz hər kəs üçün yüksək keyfiyyətli mobil xidmətlər təmin etməklə məhdudlaşmır; "Nar” həm də sosial layihələr vasitəsilə cəmiyyətin həyatına müsbət dəyər qatır. Jest dili layihəsi eşitmə məhdudiyyəti olan insanların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etməklə yanaşı, gündəlik həyatlarını daha da rahat edir.”
Jestdili.az veb resursu təxminən 3 minə qədər söz və söz birləşməsi jestlərinin izahedici mətnləri, eyni zamanda 2100-dən artıq jestin şəkilləri və videolarını ehtiva edir. Layihənin əsas məqsədi eşitmə məhdudiyyətli insanların sosiallaşmasını və cəmiyyətə inteqrasiyasını gücləndirməkdir. Həmçinin, geniş tərkibli vahid lüğətin yaranması ilə jest dilinin standartlaşması prosesi asanlaşır.

Социальный проект “Nar” удостоен премии NETTY
Проект “Язык жестов”, реализованный в рамках политики корпоративной социальной ответственности “Nar”, удостоен национальной интернет-премии “NETTY 2022”.  “Jestdili.az” был выбран лучшим проектом в номинации “Наука, образование и инновации”, как первый онлайн-словарь жестового языка на азербайджанском языке.
Следует отметить, что онлайн-словарь жестового языка был создан в рамках проекта “Родной язык жестов”, победителя конкурса “Социальные проекты” Общественного объединения “Региональное развитие” Фонда Гейдара Алиева, при финансовой поддержке “Nar” и организации общественного объединения “Поддержка глухих”.
Азиз Ахундов, директор отдела по связям с общественностью ООО «Азерфон» (бренд “Nar”), получивший награду на итоговой церемонии, сказал: “Как клиентоориентированный оператор мобильной связи, наша деятельность не ограничивается предоставлением высококачественных мобильных услуг для всех;  “Nar” также вносит позитив в жизнь общества через социальные проекты. Проект языка жестов не только обеспечивает интеграцию людей с нарушениями слуха в общество, но и делает их повседневную жизнь более комфортной”.
Веб-ресурс “Jestdili.az” содержит пояснительные тексты около 3000 слов и словосочетаний жестов, а также изображения и видео более 2100 жестов.  Основная цель проекта – усиление социализации и интеграции людей с нарушениями слуха в общество.  Кроме того, процесс стандартизации языка жестов упрощается при создании всеобъемлющего словаря.