“Nar”-dan eşitmə və nitq məhdudiyyətli insanlara növbəti dəstək
“Nar” korporativ sosial məsuliyyət (KSM) strategiyası çərçivəsində sosial aksiyalarını davam etdirir. Mobil operatorun növbəti layihəsi fiziki məhdudiyyətli insanlara dəstəkdir. Belə ki, “Nar” eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan insanlarla ünsiyyət qurmağı asanlaşdırmaq, onların cəmiyyətə inteqrasiyasına kömək etmək məqsədilə “Səssiz dünyaya körpü” adlı kitabı nəşr etdirib. Kitab eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslər, onların valideynləri və ailə üzvləri, gənclər, tələbələr və ümumiyyətlə, bu qrup insanlarla ünsiyyət qurmaq istəyən hər kəs üçün nəzərdə tutulub. “Eşitmə və Nitq Məhdudiyyətli Şəxslərə Sosial Yardım” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə hazırlanan vəsait eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan insanların işarət dilində olan sözlərini jestlərlə izah edəcək. Məlumat xarakterli vəsait sayəsində ailəsində bu cür fiziki məhdudiyyəti olan insanlar daha çox söz toplusu əldə edəcək və ünsiyyət zamanı çətinlikdən uzaq olacaqlar.
"Eşitmə və Nitq Məhdudiyyətli Şəxslərə Sosial Yardım" İB-nin rəhbəri Cəmilə Abdulovanın sözlərinə görə, eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan insanlarla ünsiyyət qurmağı asanlaşdıracaq məlumat xarakterli kitaba böyük ehtiyac vardı: “Bizm İctimai Birliyə bu kitab üçün çoxsaylı müraciətlər daxil olurdu. İnanıram ki, birgə əməkdaşlığımız sayəsində yeni üzlükdə çap edilən "Səssiz Dünyaya Körpü" kitabımızdan çoxlu sayda insan yararlanacaq və bu vəsait vasitəsilə eşitmə və nitq məhdudiyyətli insanların "səssiz dünya"larına səs salmış olacaqlar. Bizə bu işdə göstədikləri böyük dəstək üçün “Nar”-a təşəkkür edirik”.
“Azerfon”un İctimaiyyətlə Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Əziz Axundov “Nar”-ın dəstəyi ilə çap edilən bu kitabın eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan insanlar və onların ailələri üçün yararlı olacağına inandığını bildirib: “Mobil Operator olaraq ünsiyyətin insanlar üçün çox önəmli olduğunu anlayırıq. Bizim təqdim etdiyimiz xidmətlər sayəsində insanlar məsafədən və məkandan asılı olmayaraq öz yaxınları və tanışları ilə ünsiyyətdə ola bilirlər. Əminəm ki, nəşr etdirdiyimiz “Səssiz dünyaya körpü” adlı kitab eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan həmvətənlərimiz üçün yararlı vəsait olacaq və onlara daha çox ünsiyyətdə olmaq imkanı yaradacaq”.
Qeyd edək ki, fiziki məhdudiyyətli şəxslərə dəstək “Nar”-ın KSM strategiyasının ən vacib istiqamətlərindən biridir. Mobil operator fiziki məhdudiyyətli insanların cəmiyyətə inteqrasiya olunması istiqamətində bir çox uğurlu layihələr gerçəkləşdirib. “Nar” fiziki məhdudiyyətli insanların müxtəlif peşələrə yiyələnməsi üçün bölgələrdə “Təlim məktəbi” təşkil edib, eyni zamanda fiziki məhdudiyyətli insanların işlə təmin olunması üçün müxtəlif karyera sərgilərində təmsil olunub. Yerli biznes mühiti üçün nümunə olaraq qeyd etmək lazımdır ki, “Azerfon” şirkətində hazırda fiziki məhdudiyyətli şəxslər çalışır.

Очередная поддержка от Nar для людей с ограниченными возможностями слуха и речи
Nar продолжает реализацию социальных кампаний в рамках своей стратегии корпоративной социальной ответственности (CSR). Очередной проект мобильного оператора направлен на поддержку людей с ограниченными возможностями. Так, Nar опубликовал книгу под названием «Мост в мир тишины», чтобы помочь людям с нарушениями слуха и речи общаться и интегрироваться в общество. Книга предназначена для людей с нарушениями слуха и речи, их родителей и членов семьи, молодых людей, студентов и всех, кто хочет общаться с этой группой людей. Материал, подготовленный при поддержке Общественного союза «Социальная помощь лицам с нарушениями слуха и речи», поможет объяснить язык жестов людей с ограниченными возможностями слуха и речи. С помощью этого информационного ресурса люди, у которых есть члены семьи с подобными физическими ограничениями, не будут испытывать трудностей в общении с ними.
По словам Джамили Абдуловой, главы Общественного союза «Социальная помощь людям с нарушениями слухами и речи», существует большая потребность в подобной информативной книге, которая облегчила бы общение с людьми с ограниченными возможностями слуха и речи: «Наш Общественный союз получил много просьб о создании подобной книги. Я считаю, что благодаря нашим совместным усилиям большое количество людей получат пользу от новой книги «Мост в мир тишины», которая принесет звук в «тихие миры» людей людям с нарушениями слуха и речи.  Мы хотели бы поблагодарить Nar за большую поддержку, оказанную нам в этой работе».
Начальник отдела по связям с общественностью компании Azerfon Азиз Ахундов отметил, что эта книга, опубликованная при поддержке Nar, будет полезна для людей с ограниченными возможностями слуха и речи и их семей: «Как оператор мобильной связи мы понимаем, что общение очень важно для всех людей. Благодаря нашим услугам люди могут общаться со своими друзьями и близкими, независимо от расстояния и места. Я убежден, что книга «Мост в мир тишины», которую мы опубликовали, станет полезным ресурсом для наших соотечественников с ограниченными возможностями слуха и речи, и создаст больше возможностей для общения с ними ».
Следует отметить, что оказание поддержки людям с ограниченными возможностями является одним из приоритетных направлений стратегии КСО Nar. Мобильный оператор реализовал ряд успешных проектов, направленных на интеграцию людей с инвалидностью в общество. Nar организовал «учебную школу» в регионах для обучения людей с ограниченными физическими возможностями различным профессиям, а также принял участие в различных карьерных выставках для людей с физическими ограничениями. В настоящее в компании Azerfon работают люди с ограниченными возможностями, и это служит хорошим примером для местной бизнес-среды».