“Nar”-dan eşitmə və nitq məhdudiyyətli insanlara növbəti dəstək
“Nar” korporativ sosial məsuliyyət (KSM) strategiyası çərçivəsində sosial aksiyalarını davam etdirir. Mobil operatorun növbəti layihəsi fiziki məhdudiyyətli insanlara dəstəkdir. Belə ki, “Nar” eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan insanlarla ünsiyyət qurmağı asanlaşdırmaq, onların cəmiyyətə inteqrasiyasına kömək etmək məqsədilə “Səssiz dünyaya körpü” adlı kitabı nəşr etdirib. Kitab eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslər, onların valideynləri və ailə üzvləri, gənclər, tələbələr və ümumiyyətlə, bu qrup insanlarla ünsiyyət qurmaq istəyən hər kəs üçün nəzərdə tutulub. “Eşitmə və Nitq Məhdudiyyətli Şəxslərə Sosial Yardım” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə hazırlanan vəsait eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan insanların işarət dilində olan sözlərini jestlərlə izah edəcək. Məlumat xarakterli vəsait sayəsində ailəsində bu cür fiziki məhdudiyyəti olan insanlar daha çox söz toplusu əldə edəcək və ünsiyyət zamanı çətinlikdən uzaq olacaqlar.
"Eşitmə və Nitq Məhdudiyyətli Şəxslərə Sosial Yardım" İB-nin rəhbəri Cəmilə Abdulovanın sözlərinə görə, eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan insanlarla ünsiyyət qurmağı asanlaşdıracaq məlumat xarakterli kitaba böyük ehtiyac vardı: “Bizm İctimai Birliyə bu kitab üçün çoxsaylı müraciətlər daxil olurdu. İnanıram ki, birgə əməkdaşlığımız sayəsində yeni üzlükdə çap edilən "Səssiz Dünyaya Körpü" kitabımızdan çoxlu sayda insan yararlanacaq və bu vəsait vasitəsilə eşitmə və nitq məhdudiyyətli insanların "səssiz dünya"larına səs salmış olacaqlar. Bizə bu işdə göstədikləri böyük dəstək üçün “Nar”-a təşəkkür edirik”.
“Azerfon”un İctimaiyyətlə Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Əziz Axundov “Nar”-ın dəstəyi ilə çap edilən bu kitabın eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan insanlar və onların ailələri üçün yararlı olacağına inandığını bildirib: “Mobil Operator olaraq ünsiyyətin insanlar üçün çox önəmli olduğunu anlayırıq. Bizim təqdim etdiyimiz xidmətlər sayəsində insanlar məsafədən və məkandan asılı olmayaraq öz yaxınları və tanışları ilə ünsiyyətdə ola bilirlər. Əminəm ki, nəşr etdirdiyimiz “Səssiz dünyaya körpü” adlı kitab eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan həmvətənlərimiz üçün yararlı vəsait olacaq və onlara daha çox ünsiyyətdə olmaq imkanı yaradacaq”.
Qeyd edək ki, fiziki məhdudiyyətli şəxslərə dəstək “Nar”-ın KSM strategiyasının ən vacib istiqamətlərindən biridir. Mobil operator fiziki məhdudiyyətli insanların cəmiyyətə inteqrasiya olunması istiqamətində bir çox uğurlu layihələr gerçəkləşdirib. “Nar” fiziki məhdudiyyətli insanların müxtəlif peşələrə yiyələnməsi üçün bölgələrdə “Təlim məktəbi” təşkil edib, eyni zamanda fiziki məhdudiyyətli insanların işlə təmin olunması üçün müxtəlif karyera sərgilərində təmsil olunub. Yerli biznes mühiti üçün nümunə olaraq qeyd etmək lazımdır ki, “Azerfon” şirkətində hazırda fiziki məhdudiyyətli şəxslər çalışır.

Another support from Nar to people with hearing and speech limitations
Nar continues implementing social campaigns within the framework of its corporate social responsibility (CSR) strategy. The mobile operator's next project is aimed at supporting people with disabilities. Thus, Nar published a book titled "Bridge to a Silent World" in order to help people with hearing and speech limitations to communicate and integrate into society. The book is designed for people with hearing and speech disabilities, their parents and family members, young people, students, and everyone who wants to communicate with this group of people. The material prepared with the support of the "Social Assistance to Persons with Hearing and Speech Limitations" Public Union will explain gestures language of people with hearing and speech limitations. With the help of this informational resource, people who have family members with this kind of physical limitation will get more vocabulary and will be far from trouble when communicating.
According to Jamila Abdulova, head of the "Social Assistance to Persons with Hearing and Speech Limitations" Public Union, there is a great need for an informative book that would facilitate communication with people with hearing and speech limitations: "Our Public Union received lots of requests for such a book. I believe that thanks to our collaborative effort, a large number of people will benefit from our new “Bridge to a Silent World" book, which will bring sound to the "silent worlds" of people with hearing and speech limitations. We would like to thank Nar for showing great support in this work”.
Head of Public Relations Department of Azerfon, Aziz Akhundov, says that this book, published with support of Nar, will be useful for people with hearing and speech limitations and their families: "As a mobile operator, we understand that communication is very important for people. Thanks to our services, people can communicate with their friends and family, regardless of distance and location. I am convinced that the “Bridge to a Silent World" book, which we have published, will become a useful resource for our compatriots with hearing and speech limitations and will create more opportunities for communicating with them”.
Provision of support for persons with disabilities is one of the priority directions of the CSR strategy of Nar. The mobile operator has implemented a number of successful projects aimed at integration of people with disabilities into society. Nar has organized a "Training School" in the regions to train physically disabled people for different occupations, and also participated in various career exhibitions for the employment of people with physical limitations. Serving as example of a local business environment Azerfon currently employs persons with physical disabilities.