“Nar” yerli telekom peşəkarlarını yetişdirir
“Nar” Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) ilə birgə tələbələr üçün “Mobil rabitənin əsasları” təlimi təşkil etdi. Rabitə sahəsinin peşəkar kadrlarını hazırlamaq məqsədilə keçilən təlim “Nar” GSM laboratoriyasında baş tutdu.
“Nar”ın peşəkar texniki heyəti tərəfindən hazırlanan təlimlərin mövzusu müxtəlif nəsil mobil texnologiyaların iş prinsiplərini, əşyaların interneti və cihazlararası bağlantı kimi sahələri əhatə edir. Təlimdə iştirak edən tələbələr təcrübədə əldə edilən biliklərə yiyələnir və gələcək işləri barədə bilmək istədiklərini “Nar” texniki heyətindən öyrənir. Sonda tələbələr “Nar”ın sertifikatı ilə təltif edilir.
Budəfəki təlim zamanı, “Nar” GSM Laboratoriyası üçün 10 ədəd müasir noutbuk da təqdim edildi. Xüsusi proqram təminatları vasitəsilə bu noutbuklar GSM avadanlığının işini tənzimləyir və tələbələrə verilən tapşırıqları daha operativ həyata keçirməyə imkan yaradır.
2013-cü ildə imzalanmış əməkdaşlıq memorandumu əsasında universitetin nəzdində yaradılan “Nar” GSM laboratoriyası tələbələrin mobil rabitə cihazlarını istifadə və tədqiq etməyə imkan yaradır. Artıq 10 ildir ki, “Nar” və AzTU arasında faydalı əməkdaşlıq uğurla davam edir.

Nar обучает отечественных специалистов по телекоммуникациям
Мобильный оператор «Nar» совместно с Азербайджанским Техническим Университетом (AzTU) проводит тренинги для студентов на тему «Основы сотовой связи».  Тренинги, ориентированные на подготовку специалистов в этой сфере, прошли в GSM лаборатории Nar в AzTU.
Тренинги, разработанные профессиональной технической командой «Nar», охватывают принципы работы мобильных технологий различных поколений, Интернет вещей и межмашинное взаимодействие.  Студенты-участники применяют на практике полученные знания, а также обсуждают своё профессиональное будущее с техническими экспертами «Nar».  В конце обучения студентам предоставляются сертификаты.
На этот раз GSM лаборатории Nar также было предоставлено 10 ноутбуков. Благодаря специальному программному обеспечению эти ноутбуки координируют работу оборудования GSM, что позволяет более оперативно решать поставленные задачи.
GSM лаборатория Nar, созданная на территории университета в соответствии с меморандумом 2013-го года, предоставляет студентам возможность изучать устройства мобильной связи.  Продуктивное сотрудничество «Nar» и AzTU успешно продолжается уже 10 лет.