Nar uşaq hüquqları sahəsində maarifləndirməni gücləndirir
Sərfəli mobil operator Nar-ın dəstəyi ilə həyata keçirilən “Hüquqlarınla parla!” layihəsinin yekun tədbirləri baş tutub. Layihə uşaq hüquqlarının təşviqi, məktəblilərin hüquqi biliklərinin artırılması və onların analitik düşünmə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədini daşıyır. Təşəbbüs çərçivəsində təşkil edilən fəaliyyətlərdə Bakı və regionlardan olan məktəblilər, o cümlədən həssas kateqoriyadan olan uşaqlar aktiv iştirak ediblər.
Tədbirin ilk günü “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin ofisində ekspertlərin iştirakı ilə keys müzakirələri keçirilib, iştirakçılar real və simulyativ situasiyalar üzrə həll strategiyalarını təqdim ediblər. Təqdimatlardan sonra səsvermə olub və analitik yanaşma, təklif olunan həll strategiyalarının əsaslandırılması, təqdimat bacarıqları və komanda işi meyarları əsasında ekspertlər tərəfindən ən yaxşı 3 komanda müəyyən edilib. Yekun mərasim isə T. İsmayılov adına 6 saylı məktəb-liseyində baş tutub.Tədbirin davamında təlimlərdə yüksək nəticə göstərən məktəblilər, eləcə də həssas kateqoriyadan olan uşaqlar üçün keçirilən keys müsabiqəsində ekspertlərin səsverməsi ilə seçilən qalib komandalar hədiyyə və diplomlarla, iştirak edən məktəblilər isə sertifikatlarla təltif olunub. Layihə çərçivəsində indiyədək 2000-dən çox məktəbli, o cümlədən həssas kateqoriyadan olan uşaqlar hüquqi maarifləndirmə tədbirlərinə cəlb olunub. Layihənin nəticəsi olaraq, uşaqlar üçün hüquqi maarifləndirməni daha əlçatan etmək məqsədilə xüsusi mobil tətbiqin hazırlanmasına başlanılıb.
Layihə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı, Elm və Təhsil Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, Daxili İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Sosial Xidmətlər Agentliyi, Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin əməkdaşlığı ilə icra olunub.
Qeyd edək ki, Nar artıq 4 ildir ki, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində layihəyə davamlı dəstək göstərir. Mobil operator korporativ sosial məsuliyyət strategiyası çərçivəsində uşaq hüquqlarının qorunması, rəqəmsal savadlılığın artırılması və internet təhlükəsizliyinin təşviqini prioritet istiqamətlərdən biri hesab edir. Şirkət kiberbullinqə qarşı mübarizə, şəxsi məlumatların qorunması və uşaqların təhlükəsiz rəqəmsal mühitdə inkişafına yönəlmiş təşəbbüslərə sistemli və uzunmüddətli yanaşma sərgiləyir. “Hüquqlarınla parla!” layihəsi də bu strategiyanın tərkib hissəsi olaraq ictimai-özəl tərəfdaşlığın effektiv modelini nümayiş etdirir.

Nar усиливает просветительскую деятельность в сфере прав детей
При поддержке выгодного мобильного оператора Nar состоялись заключительные мероприятия проекта «Hüquqlarınla parla!» («Блистай своими правами!»). Проект направлен на продвижение прав детей, повышение правовой грамотности школьников и развитие их аналитического мышления. В рамках инициативы в мероприятиях активно участвовали учащиеся из Баку и регионов, включая детей из уязвимых категорий.
В первый день в офисе Общественное объединение «Региональное развитие» при участии экспертов прошли обсуждения в формате case study. Участники представили стратегии решений по реальным и моделируемым ситуациям. По итогам презентаций состоялось голосование, и на основании критериев аналитического подхода, обоснованности предложенных решений, презентационных навыков и командной работы экспертами были определены три лучшие команды. Заключительная церемония прошла в школе-лицее №6 имени Т. Исмайылова. Победившие команды, отобранные по результатам экспертного голосования в рамках кейс-конкурса среди школьников, показавших высокие результаты в обучении, а также детей из уязвимых категорий, были награждены подарками и дипломами, а все участники получили сертификаты.
На сегодняшний день в рамках проекта более 2 000 школьников, в том числе дети из уязвимых категорий, были охвачены мероприятиями по правовому просвещению. В качестве одного из ключевых результатов проекта начата разработка специального мобильного приложения, направленного на повышение доступности правового образования для детей.
Проект реализован в сотрудничестве с Милли Меджлис Азербайджанской Республики, Уполномоченный по правам человека (Омбудсман) Азербайджанской Республики, Министерство науки и образования Азербайджанской Республики, Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики, Министерство внутренних дел Азербайджанской Республики, Государственный комитет по проблемам семьи, женщин и детей Азербайджанской Республики, Агентство социальных услуг Азербайджанской Республики, Центр общественного здравоохранения и реформ Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, Ассоциация организаций кибербезопасности Азербайджана и Общественным объединением «Региональное развитие».
Отметим, что уже четыре года Nar оказывает проекту системную поддержку в рамках партнерства с Общественным объединением «Региональное развитие». В рамках стратегии корпоративной социальной ответственности оператор относит к приоритетным направлениям защиту прав детей, развитие цифровой грамотности и продвижение интернет-безопасности. Компания придерживается системного и долгосрочного подхода к противодействию кибербуллингу, защите персональных данных и обеспечению безопасного цифрового развития детей. Проект «Говори о своих правах!» является частью данной стратегии и демонстрирует эффективную модель государственно-частного партнерства.