“Nar” tələbələr üçün mobil şəbəkə gücünü nümayiş etdirdi
“Nar” ölkənin yerli rabitə bazarında gənc mütəxəssislərin yetişməsi məqsədilə, Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) magistr pilləsində təhsil alan tələbələr üçün mobil rabitə şəbəkəsilə əyani tanışlıq təlimi təşkil edib. “Nar”-ın texniki heyətinin rəhbərliyi ilə tələbələr, mobil şəbəkə haqqında təlim keçdikdən sonra, şəhərin müxtəlif ərazilərində yerləşən baza və ötürücü stansiyaları, həmçinin şəbəkə nəzarət otağını ziyarət ediblər.
Mühazirələr zamanı tələbələr bütün ölkə üzrə mobil şəbəkənin davamlılığına nəzarət edilməsi, texnoloji yeniliklərin tətbiqi və müştərilərin artan tələbələrini qarşılanması barədə ətraflı öyrəniblər. “Nar”-ın baza və ötürücü stansiyalarını yerində öyrənən tələbələrə, şəbəkə cihazları haqqında məlumat verilib, qurğuların iş prinsipi və təhlükəsizliyə nəzarət mexanizmi öyrədilib.
Tələbələr “Nar”-ın ölkə boyunca fasiləsiz işləyən 1800-dən çox 4G, 2670-dən çox 3G və ümumilikdə 7500-dən çox mobil rabitə stansiyasının işinə nəzarət edən şəbəkə monitorinqi otağını ziyarət edib. 24/7 rejimdə aparılan monitorinq sayəsində “Nar” abunəçiləri yüksək keyfiyyətli zəng və internet xidmətlərindən kəsintisiz istifadə edir.
“Nar”-la bir iş günü keçirən tələbələr yerli rabitə şirkətində əməkdaşlara yaradılan şəraitlə tanış olublar, onları gözləyən peşə imkanlarına və rabitə işinin incəliklərinə bələd olublar. Qeyri-rəsmi görüş zamanı tələbələr onları maraqlandıran sualları birbaşa “Nar” şəbəkənin idarəedicilərindən soruşmaq imkanı əldə ediblər.
Tələbələrin mobil rabitə şəbəkəsi ilə əyani tanışlıq təlimi, “Nar” və AzTU arasında imzalanmış tərəfdaşlıq razılaşması çərçivəsində baş tutmuş növbəti layihədir. Buna qədər, “Nar”-ın rabitə mütəxəssisləri Texniki Universitetdə test rabitə mərkəzi və mobil rabitə təlimləri təşkil ediblər. Universitetlə razılaşmanın əsas niyyəti isə rabitə sahəsində gələcəyin yerli peşəkarlarını yetişdirmək və azərbaycanlı tələbələrin məzun olduqdan sonra rabitə bazarında əcnəbi həmkarlarından daha üstün biliyə sahib olmasını təmin etməkdir.

Nar demonstrated the power of mobile network to students
Aiming to support the development of young specialists on the local communication market, Nar organized face-to-face training in the sphere of mobile communication network for masters degree students of Azerbaijan Technical University (AzTU). After the training on mobile networks, under the leadership of the technical staff of Nar, the students visited the base and transmission stations located in different parts of the city as well as the network control room.
In frames of the lectures, students learned extensively how to monitor the sustainability of the mobile network across the country, how to apply technological innovations and meet customers’ growing demands. The students learned about the base and transmission stations of Nar on-site and were informed about the network equipments, device operation principles and the safety control mechanism.
The students have also visited Nar’s network monitoring room, which controls the operation of more than 7500 mobile communication stations, 1800 of which are 4G and 2670 of which are 3G stations. Thanks to monitoring implemented 24/7, Nar subscribers are using uninterrupted high quality call and internet service.
Students, who spent one working day together with Nar, got acquainted with conditions provided to employees of the local communication company, and received detailed information about future professional opportunities and nuances of work in the sphere of communication. During unofficial meeting, the students were able to ask their questions directly to managers of Nar network.
Face-to-face acquaintance with mobile communication network is another project organized within the framework of cooperation agreement signed between Nar and AzTu. Previously, communication professionals of Nar held testing communication center and mobile communication trainings at Technical University. The main purpose of cooperation with the University is to foster local professionals in the sphere of communication and ensure that Azerbaijani students are preferred to expatriates as employees on the communication market after they graduate.