“Nar” tələbələr üçün mobil şəbəkə gücünü nümayiş etdirdi
“Nar” ölkənin yerli rabitə bazarında gənc mütəxəssislərin yetişməsi məqsədilə, Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) magistr pilləsində təhsil alan tələbələr üçün mobil rabitə şəbəkəsilə əyani tanışlıq təlimi təşkil edib. “Nar”-ın texniki heyətinin rəhbərliyi ilə tələbələr, mobil şəbəkə haqqında təlim keçdikdən sonra, şəhərin müxtəlif ərazilərində yerləşən baza və ötürücü stansiyaları, həmçinin şəbəkə nəzarət otağını ziyarət ediblər.
Mühazirələr zamanı tələbələr bütün ölkə üzrə mobil şəbəkənin davamlılığına nəzarət edilməsi, texnoloji yeniliklərin tətbiqi və müştərilərin artan tələbələrini qarşılanması barədə ətraflı öyrəniblər. “Nar”-ın baza və ötürücü stansiyalarını yerində öyrənən tələbələrə, şəbəkə cihazları haqqında məlumat verilib, qurğuların iş prinsipi və təhlükəsizliyə nəzarət mexanizmi öyrədilib.
Tələbələr “Nar”-ın ölkə boyunca fasiləsiz işləyən 1800-dən çox 4G, 2670-dən çox 3G və ümumilikdə 7500-dən çox mobil rabitə stansiyasının işinə nəzarət edən şəbəkə monitorinqi otağını ziyarət edib. 24/7 rejimdə aparılan monitorinq sayəsində “Nar” abunəçiləri yüksək keyfiyyətli zəng və internet xidmətlərindən kəsintisiz istifadə edir.
“Nar”-la bir iş günü keçirən tələbələr yerli rabitə şirkətində əməkdaşlara yaradılan şəraitlə tanış olublar, onları gözləyən peşə imkanlarına və rabitə işinin incəliklərinə bələd olublar. Qeyri-rəsmi görüş zamanı tələbələr onları maraqlandıran sualları birbaşa “Nar” şəbəkənin idarəedicilərindən soruşmaq imkanı əldə ediblər.
Tələbələrin mobil rabitə şəbəkəsi ilə əyani tanışlıq təlimi, “Nar” və AzTU arasında imzalanmış tərəfdaşlıq razılaşması çərçivəsində baş tutmuş növbəti layihədir. Buna qədər, “Nar”-ın rabitə mütəxəssisləri Texniki Universitetdə test rabitə mərkəzi və mobil rabitə təlimləri təşkil ediblər. Universitetlə razılaşmanın əsas niyyəti isə rabitə sahəsində gələcəyin yerli peşəkarlarını yetişdirmək və azərbaycanlı tələbələrin məzun olduqdan sonra rabitə bazarında əcnəbi həmkarlarından daha üstün biliyə sahib olmasını təmin etməkdir.

Nar продемонстрировал студентам силу своей мобильной сети
В целях поддержки развития молодых специалистов на местном рынке связи, Nar организовал тренинг по очному знакомству с сетью мобильной связи для магистрантов Азербайджанского Технического Университета (АзТУ). После тренинга на тему мобильных сетей, прошедшего под руководством технического персонала Nar студенты посетили базовые и передающие станции, расположенные в разных частях города, а также комнату управления сетью.
Во время лекций студенты узнали, как контролировать устойчивость мобильной сети по всей стране, как применять технологические инновации и удовлетворять растущие потребности клиентов. Студенты узнали о базовых и передающих станциях Nar прямо на рабочем участке и были проинформированы о сетевом оборудовании, принципах работы устройства и механизме контроля безопасности.
Студенты также посетили комнату мониторинга сети Nar, которая контролирует работу более 7500 станций мобильной связи, 1800 из которых являются станциями 4G и 2670 из которых являются станциями 3G. Благодаря мониторингу, осуществляемому круглосуточно, абоненты Nar пользуются бесперебойными и высококачественными услугами голосовой связи и интернета.
Студенты, которые провели целый рабочий день вместе с Nar, ознакомились с условиями, предоставленными работникам местной коммуникационной компании, и получили подробную информацию о будущих профессиональных возможностях и нюансах работы в сфере связи. Во время неофициальной встречи студенты смогли задать свои вопросы непосредственно менеджерам сети Nar.
Очное знакомство с сетью мобильной связи - еще один проект, организованный в рамках соглашения о сотрудничестве, подписанного между Nar и AzTu. Ранее сетевые специалисты Nar проводили обучающие сессии и тренинги по мобильной связи в Техническом университете. Основной целью сотрудничества с университетом является содействие местным специалистам в области связи и обеспечение того, чтобы работодатели местного рынка связи предпочитали азербайджанских студентов иностранным специалистам, после окончания ими университета.