“Nar” ötən il sosial layihələrə 5 milyon manatdan çox investisiya yatırıb
Mobil operator “Nar” 2022-ci ildə müxtəlif əhəmiyyətli sosial layihələrə ayırdığı vəsaitin məbləğini açıqlayıb. Ötən il ərzində mobil operator fiziki məhdudiyyətli insanların dəstəklənməsi, elm və təhsil, eləcə də milli-mənəvi irs və vətənpərvərlik istiqamətində müxtəlif layihələrə 5 milyon AZN-dən çox vəsait yatırıb.
“Nar” olaraq 2022-ci ildə 20-dən çox sosial layihə gerçəkləşdirdik. Bu layihələr birbaşa minlərlə insanın həyatına müsbət dəyişiklik gətirib. Bundan başqa, beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə töhfə vermək üçün BMT-nin Qlobal sazişinə qoşulan ilk mobil operator olduq ki, bu da bizə sosial təşəbbüslərdə beynəlxalq təcrübədən yararlanmağa imkan verir. Cari ildə də önəmli sosial layihələrə dəstəyimizi davam etdirmək niyyətindəyik”, – deyə “Nar”ın İctimaiyyətlə Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Əziz Axundov bildirib.
Ötən il həyata keçirilən layihələrdən “Təlim  Məktəbi” və “Jestdili.az” ı xüsusi vuğulamaq lazımdır. “Təlim Məktəbi” layihəsində nitq və eşitmə məhdudiyyətli şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası və maddi sərbəstliyi üçün müxtəlif peşə təlimləri tədris olunur. Bundan başqa, “Jestdili.az” eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslərin daha rahat ünsiyyətinə dəstək məqsədilə yaradılmış onlayn lüğətdir.  İstifadəçilərin harada olmasından asılı olmayaraq daim faydalanma imkanı verən bu lüğətdə video, foto və təsviri mətn formasında 5 mindən çox söz toplanıb.
Həyata keçirilən layihələr ölkədə və beynəlxalq səviyədə də yüksək qiymətləndirilib. Belə ki, “Jestdili.az” layihəsi “NETTY 2022” milli internet mükafatını qazanmış, öncəki illərdə isə “Təlim Məktəbi” layihəsi “Eventiada IPRA Golden World Awards” (Beynəlxalq İctimaiyyətlə Əlaqələr Assosiasiyası Qızıl Dünya Mükafatı) müsabiqəsində “Ən yaxşı sosial layihə” nominasiyasında qalib olub. “Nar”ın həyata keçirdiyi digər sosial layihələri ilə bağlı ətraflı məlumatı buradan əldə edə bilərsiniz.

Nar invested more than AZN 5 mln in social projects the past year
Nar reveals the amount of funds allocated to various important social projects in 2022. Thus, over the past year, the mobile operator invested more than AZN 5 million in various projects aimed at supporting people with physical disabilities, science and education, as well as national-spiritual heritage and patriotism.
“In 2022 Nar implemented more than 20 social projects. These projects directly brought a positive change in the lives of thousands of people. Besides, we have become the first mobile operator to join the UN Global Compact to contribute to internationally accepted sustainable development goals, which allows us to benefit from international experience in social initiatives. We intend to continue our support for socially vital projects this year as well," said Aziz Akhundov, head of Nar's Public Relations Department.
It is worth mentioning "Training School" and "Jestdili.az" which were among the projects implemented the past year. "Training School" project envisages various vocational trainings held towards the integration of speech and hearing impaired people into society and their financial independence.
"Jestdili.az" is an online dictionary created to support easier communication of hearing and speech impaired people. More than 5,000 words have been collected in the form of videos, photos and descriptive text in this dictionary, which provides users with the opportunity to benefit from wherever they are
The above-named projects have been highly appreciated at the local and international level. Thus, the "Jestdili.az" project won the "NETTY 2022" national internet award, while the "Training School" project won the "Best Social Project" nomination at the "Eventiada IPRA Golden World Awards" (International Public Relations Association Golden World Award) competition in previous years.  You can get detailed information about other social projects implemented by "Nar" here.