“Nar” Beynəlxalq Jest Dili həftəsi çərçivəsində sağlamlıq imkanları məhdud şagirdlərlə görüşüb
“Nar” sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərə dəstəyini davam etdirərək "Karlara Dəstək" İctimai Birliyi ilə birgə Beynəlxalq Jest Dili həftəsində 3 nömrəli xüsusi internat məktəbinin şagirdləri ilə görüş keçirib. Tədbirdə “Nar”ın dəstəyi ilə hazırlanmış, inklüziv cəmiyyət qurmağa yönələn və beynəlxalq mükafata layiq görülmüş jestdili.az elektron jest dili lüğəti təqdim edilib.
Görüş zamanı nitq və eşitmə məhdudiyyətli şagirdlərlə yanaşı, onların məktəb yoldaşlarının da jestdili.az lüğətindən faydalanaraq bir-biri ilə daha rahat ünsiyyət qurmaları üçün saytın ümumi istifadəsi və rahat axtarış sistemi barədə ətraflı məlumat verilib. Müzakirə formatında keçən görüşdə məktəblilərin sualları cavablandırılıb.
Ölkənin ilk elektron jest dili lüğəti nitq və eşitmə məhdudiyyətli şəxslərin və onların yaxınlarının onlayn şəkildə istənilən yerdə və vaxtda Azərbaycan jest dilini tamamilə pulsuz öyrənməyə imkan verir. Daim təkmilləşdirilən elektron lüğət hazırda 4000-dən çox sözün və gündəlik həyatda ən çox istifadə edilən 500-dən artıq cümlənin video izahını təqdim edir. Qeyd edək ki, 2023-cü ildə Beynəlxalq İctimaiyyətlə Əlaqələr Assosiasiyası (IPRA) jestdili.az layihəsini əsas götürərək “Nar”ı ən yaxşı korporativ məsuliyyət kateqoriyasında birinci yerə layiq görüb.

Nar meets with students with special needs as part of International Sign Language week
Nar continues to support individuals with disabilities and, in partnership with the "Support for the Deaf" Public Association, organized a meeting with students from Special Boarding School No. 3 as part of International Sign Language Week. During the event, the electronic sign language dictionary, jestdili.az, which was developed with Nar’s support and aims to promote inclusivity, was introduced.
The event provided students with speech and hearing impairments, as well as their classmates, with detailed information on the general functionality of the website and its user-friendly search system, designed to facilitate communication using the jestdili.az dictionary. The session, held in a discussion format, also included a Q&A segment where students' queries were addressed.
As the country’s first electronic sign language dictionary, jestdili.az enables individuals with speech and hearing impairments and their families to learn Azerbaijani sign language online, anytime, anywhere, free of charge. Constantly evolving, the electronic dictionary currently offers video explanations for over 4,000 words and more than 500 phrases commonly used in daily life. It is noteworthy that in 2023, Nar’s jestdili.az project was awarded first place in the "Best Corporate Responsibility" category by the International Public Relations Association (IPRA).