“Nar” Beynəlxalq Jest Dili həftəsi çərçivəsində sağlamlıq imkanları məhdud şagirdlərlə görüşüb
“Nar” sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərə dəstəyini davam etdirərək "Karlara Dəstək" İctimai Birliyi ilə birgə Beynəlxalq Jest Dili həftəsində 3 nömrəli xüsusi internat məktəbinin şagirdləri ilə görüş keçirib. Tədbirdə “Nar”ın dəstəyi ilə hazırlanmış, inklüziv cəmiyyət qurmağa yönələn və beynəlxalq mükafata layiq görülmüş jestdili.az elektron jest dili lüğəti təqdim edilib.
Görüş zamanı nitq və eşitmə məhdudiyyətli şagirdlərlə yanaşı, onların məktəb yoldaşlarının da jestdili.az lüğətindən faydalanaraq bir-biri ilə daha rahat ünsiyyət qurmaları üçün saytın ümumi istifadəsi və rahat axtarış sistemi barədə ətraflı məlumat verilib. Müzakirə formatında keçən görüşdə məktəblilərin sualları cavablandırılıb.
Ölkənin ilk elektron jest dili lüğəti nitq və eşitmə məhdudiyyətli şəxslərin və onların yaxınlarının onlayn şəkildə istənilən yerdə və vaxtda Azərbaycan jest dilini tamamilə pulsuz öyrənməyə imkan verir. Daim təkmilləşdirilən elektron lüğət hazırda 4000-dən çox sözün və gündəlik həyatda ən çox istifadə edilən 500-dən artıq cümlənin video izahını təqdim edir. Qeyd edək ki, 2023-cü ildə Beynəlxalq İctimaiyyətlə Əlaqələr Assosiasiyası (IPRA) jestdili.az layihəsini əsas götürərək “Nar”ı ən yaxşı korporativ məsuliyyət kateqoriyasında birinci yerə layiq görüb.

Nar провела встречу с учащимися с ограниченными возможностями в рамках Международной недели языка жестов
Nar продолжает оказывать поддержку людям с ограниченными возможностями и совместно с Общественным объединением "Поддержка глухих" организовала встречу с учащимися специальной школы-интерната № 3 в рамках Международной недели языка жестов. В ходе мероприятия был представлен электронный словарь языка жестов jestdili.az, разработанный при поддержке Nar и направленный на продвижение инклюзивности.
На мероприятии студентам с нарушениями речи и слуха, а также их однокурсникам была представлена подробная информация о функциях сайта и его удобной системе поиска, разработанной для облегчения общения с использованием словаря jestdili.az. В ходе встречи, прошедшей в формате дискуссии, были даны ответы на вопросы студентов.
Первый в стране электронный словарь языка жестов jestdili.az позволяет людям с нарушениями речи и слуха и членам их семей изучать азербайджанский жестовый язык онлайн, в любое время и совершенно бесплатно. Постоянно совершенствующийся, словарь в настоящее время предлагает видеопояснения более 4000 слов и свыше 500 фраз, используемых в повседневной жизни. Следует отметить, что в 2023 году проект jestdili.az, поддержанный Nar, был удостоен первого места в номинации "Лучшая корпоративная ответственность" Международной ассоциацией по связям с общественностью (IPRA).