“Nar”eşitmə məhdudiyyətli insanların peşəyə yiyələnməsinə dəstək olur
“Nar”-ın dəstəyi ilə eşitmə məhdudiyyətli insanların müxtəlif ixtisaslara yiyələnməsi və onların işlə təmin olunması məqsədilə keçirilən “Təlim məktəbi” layihəsi davam edir. Artıq layihənin 1-ci mərhələsi başa çatıb. 15 nəfərdən ibarət qrup şirniyyat ustası peşəsinin incəliklərini öyrəniblər. Qeyd edək ki, “Nar”-ın Karlara Dəstək” İctimai Birliyi ilə birgə reallaşdırıdğı layihə  3 mərhələdən ibarətdir. Layihə çərçivəsində üç qrupdan ibarət olan vətəndaşlar üç aylıq peşə kurslarında təlim keçəcəklər. Qarşıdakı 2 aylıq peşə kurslarında isə iştirakçılar aşpaz və motorçu ixtisaslarına yiyələnəcəklər. “Təlim məktəbi” layihəsi eşitmə məhdudiyyətli insanların təhsil almasından sonra işlə təmin olunmasına da yardım edəcək. Layihə təcrübəli mütəxəssislər tərəfindən aparılacaq.
Qeyd edək ki, “Nar” tərəfindən təşkil edilən “Təlim məktəbi” layihəsi eşitmə məhdudiyyəti olan insanların yeni bacarıqlar əldə etməklə cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək məqsədilə keçirilir. Layihə eyni zamanda eşitmə məhdudiyyətli insanların həm psixoloji, həm də qanunvericilik sahəsində qarşılaşdıqları çətinliklərin öhdəsindən gəlməyə kömək edəcək. Peşə təlimi ilkin olaraq paytaxt Bakıda start götürüb. Gələcəkdə isə bölgələrdə də “Təlim məktəbi” layihəsinin davam etdirilməsi planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, “Nar” 4 ilə yaxındır ki,  eşitmə məhdudiyyətli insanlar üçün bu cür  təlimlər təşkil etməklə, onların müxtəlif peşəyə yiyələnməsinə və iş bacarıqlarının artmasına töhfə verir. Fiziki məhdudiyyətli insanlara dəstək və onların cəmiyyətə inteqrasiya edilməsi “Nar”-ın korporativ sosial məsuliyyət (KSM) strategiyasının əsas istiqamətlərindən biridir.

Nar поддерживает людей с нарушениями слуха в обучении профессиям
Продолжается проект «Школа обучения» для людей с нарушениями слуха, реализуемый при поддержке Nar с целью помочь им приобрести различные специальности и расширить возможности трудоустройства. Первый этап проекта уже завершен. Группа из 15 человек изучила особенности профессии кондитера. Отметим, что этот проект, реализуемый совместно с общественным объединением «Поддержка глухим», состоит из 3 этапов. В ходе проекта три группы граждан пройдут трехмесячные курсы профессиональной подготовки. В ближайшие 2 месяца участники смогут приобрести такие специальности, как повара и мотористы. Проект «Школа обучения» также поможет людям с нарушениями слуха найти работу после окончания обучения. Проект будет осуществляться опытными специалистами.
Отметим, что проект «Школа обучения», организованный Nar, направлен на оказание помощи людям с нарушениями слуха в приобретении новых навыков и интеграции в общество. Проект также поможет людям с нарушениями слуха справиться с возможными психологическими и юридическими трудностями. Первая «Школа Обучения» прошла в городе Баку. В дальнейшем планируется продолжить проект «Школа обучения» в регионах.