“Nar” eşitmə məhdudiyyətli insanların işlə təmin olunmasına dəstək oldu
İnsanların həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsinə yönəlmiş layihələrə hər zaman xüsusi diqqətlə yanaşan “Nar”-ın eşitmə məhdudiyyətli insanlar üçün təşkil etdiyi “Təlim Məktəbi” layihəsi başa çatıb. Üç ay boyunca davam edən layihədə ümumilikdə, 45 nəfər 3 fərqli peşə üzrə intensiv kurslarda iştirak edərək aşpaz, şirniyyat ustası və motorçu peşələri üzrə biliklərə yiyələniblər. Bu layihə eyni zamanda, eşitmə məhdudiyyətli insanların işlə təmin olunmasına da yardım edib. Belə ki, layihənin yenicə başa çatmasına baxmayaraq, artıq 7 nəfər müxtəlif biznes qurumlarında işə başlayıb.
“Təlim məktəbini başa vuran iştirakçıların hər biri bacarıqlı və cəmiyyət üçün faydalı fərdlərdir. Onların vaxtında və düzgün istiqamətləndirilməsi çox sevindiricidir. Əminəm ki, bu layihədə iştirak edən hər kəs cəmiyyətdə öz yerini tuta biləcək” – deyə layihənin təlimçisi Bəhrəm Hüseynov bildirib.
Qeyd edək ki, “Nar” və “Karlara Dəstək” İctimai Birliyi ilə birgə reallaşdırılan “Təlim məktəbi” layihəsi eşitmə məhdudiyyəti olan insanların peşə sahibi olmaqla cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək məqsədilə keçirilib. Peşə təlimi ilkin olaraq paytaxt Bakıda həyata keçirildi. Gələcəkdə isə bölgələrdə də “Təlim məktəbi” layihəsinin davam etdirilməsi planlaşdırılır.
“Nar” 4 ilə yaxındır ki,  eşitmə məhdudiyyətli insanlar üçün bu cür  təlimlər təşkil etməklə, onların müxtəlif peşəyə yiyələnməsinə və iş bacarıqlarının artmasına töhfə verir. Fiziki məhdudiyyətli insanlara dəstək və onların cəmiyyətə inteqrasiyası “Nar”-ın korporativ sosial məsuliyyət (KSM) strategiyasının əsas istiqamətlərindən biridir.

Nar поддержал трудоустройство людей с нарушениями слуха
Оператор Nar, который уделяет большое внимание проектам, направленным на улучшение качества жизни людей, завершил проект «Школа обучения», для людей с нарушениями слуха. За 3 месяца, в общей сложности 45 человек приняли участие в интенсивных курсах по трем различным профессиям и получили знания по таким профессиям, как шеф-повар, кондитер и моторист. Этот проект также помог обеспечить людей с нарушениями слуха работой. Так, несмотря на то, что проект был завершен только недавно, семь участников уже получили работу в различных бизнес-структурах.
«Каждый из участников, окончивших школу обучения, является одаренным человеком, который может быть очень полезным для общества. Приятно видеть, что им правильно и вовремя помогают с направлением. Уверен, что каждый, кто участвует в этом проекте, сможет найти свое место в обществе», - говорит тренер проекта Бахрам Гусейнов.
Отметим, что проект «Школа обучения», организованный Nar совместно с общественным объединением «Поддержка глухим» направлен на оказание помощи людям с нарушениями слуха в приобретении новых навыков и интеграции в общество.. Первая «Школа Обучения» прошла в городе Баку. В дальнейшем планируется продолжить проект «Школа обучения» в регионах.