“Nar” eşitmə məhdudiyyətli insanlar üçün peşə təlimlərinə başlayır
“Nar” fiziki məhdudiyyətli insanlara dəstək və onların cəmiyyətə inteqrasiyası üçün korporativ sosial məsuliyyət (KSM) layihələrini davam etdirir. Mobil operator eşitmə məhdudiyyətli insanların müxtəlif ixtisaslara yiyələnməsi və onların işlə təmin olunması üçün növbəti “Təlim məktəbi” layihəsinə start verir. Karlara Dəstək” İctimai Birliyi ilə birgə reallaşacaq layihə çərçivəsində üç qrupdan ibarət olan vətəndaşlar üç aylıq peşə kurslarında təlim keçəcəklər. İştirakçılar aşpaz, şirniyyat ustası, motorçu və s. kimi  ixtisaslara yiyələnəcəklər. Layihə təcrübəli mütəxəssislər tərəfindən aparılacaq.
Qeyd edək ki, “Nar” tərəfindən təşkil edilən “Təlim məktəbi” layihəsi eşitmə məhdudiyyəti olan insanların yeni bacarıqlar əldə etməklə  cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək olmaq məqsədi daşıyır.
“Nar”-ın İctimaiyyətlə Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Əziz Axundovun sözlərinə görə, mobil operator fiziki məhdudiyyətli insanların cəmiyyətə inteqrasiya olunması üçün uzun müddətdir ki, uğurlu layihələr icra edib. “Artıq 3 ildən çoxdur ki, eşitmə məhdudiyyətli insanlar üçün bu cür  təlimlər təşkil etməklə, onların müxtəlif peşəyə yiyələnməsinə və iş bacarıqlarının artmasına töhfə veririk. Məqsəd fiziki məhdudiyyətli şəxslərə mənəvi dəstək göstərməklə yanaşı, onları cəmiyyətə inteqrasiya etməkdir. Layihə ilkin olaraq paytaxtda yaşayan eşitmə məhdudiyyətli insanları əhatə edəcək. Gələcəkdə isə bütün bölgələrdən olan eşitmə məhdudiyyəli şəxslər üçün peşə təlimlərinin keçirilməsini nəzərdə tuturuq.
“Karlara Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Kamran Abasov isə bildirib ki, eşitmə və danışma məhdudiyyəti olan insanların cəmiyyətə inteqrasiya olunması istiqamətində mövcud olan problemlərin həlli cox vacibdir: “Əsas məqsədimiz bu insanların normal həyata qaytarılmasına, sosial və maddi, hüquqi, mülki və qanunvericiliklə bağlı problemlərinin həllinə kömək etməkdir. Eşitmə məhdudiyyətli insanlar müəyyən peşəyə yiyələnməklə həyatlarını maddi və mənəvi cəhətdən asanlaşdırır. “Təlim peşəsi” layihəsi eşitmə məhdudiyyətli insanların təhsil almasından sonra işlə təmin olunmasına yardım edəcək.”

Nar starts vocational training for people with hearing impairments
Nar continues to implement its corporate social responsibility (CSR) projects to support people with disabilities and help them integrate to the society. The mobile operator launches the next "Training School" project for the hearing-impaired people to help them acquire various specialties and increase their employment possibilities. Under the project, which will be implemented jointly with the "Support to Deaf" Public Union, three groups of citizens will be trained in three-month vocational courses. The participants will be able to acquire such specialties as cooks, candy makers, engine mechanics and etc. The project will be carried out by experienced professionals.
Note that the “Training school” project, organized by Nar aims to support people with hearing impairments in gaining new skills and integrating to the society.
Aziz Akhundov, head of the Public Relations Department of Nar, said that the mobile operator has a long history of implementing successful projects aimed at integration of persons with disabilities into society: "For over three years now, by means of such trainings for hearing-impaired people, we help them acquire various professions and job skills. The goal is to provide moral support to persons with disabilities, and help them integrate into society. The project will initially cover hearing impaired people living in the capital. In the future we plan to conduct vocational training for hearing-impaired people from all regions”.
Chairman of the “Support to Deaf” public union Kamran Abasov stressed the importance of solving the existing problems related to integration of people with hearing and speech disabilities to the society: “Our main mission is to return these people to normal life, and help them in solving social and economic, legal, administrative and law related problems. Learning a profession helps persons with hearing disabilities by making their life easier in terms of funds and state of mind. The “Training School” project will support the persons with hearing impairments to find jobs after they finish the education”.