“Nar” eşitmə məhdudiyyətli insanlar üçün peşə təlimlərinə başlayır
“Nar” fiziki məhdudiyyətli insanlara dəstək və onların cəmiyyətə inteqrasiyası üçün korporativ sosial məsuliyyət (KSM) layihələrini davam etdirir. Mobil operator eşitmə məhdudiyyətli insanların müxtəlif ixtisaslara yiyələnməsi və onların işlə təmin olunması üçün növbəti “Təlim məktəbi” layihəsinə start verir. Karlara Dəstək” İctimai Birliyi ilə birgə reallaşacaq layihə çərçivəsində üç qrupdan ibarət olan vətəndaşlar üç aylıq peşə kurslarında təlim keçəcəklər. İştirakçılar aşpaz, şirniyyat ustası, motorçu və s. kimi  ixtisaslara yiyələnəcəklər. Layihə təcrübəli mütəxəssislər tərəfindən aparılacaq.
Qeyd edək ki, “Nar” tərəfindən təşkil edilən “Təlim məktəbi” layihəsi eşitmə məhdudiyyəti olan insanların yeni bacarıqlar əldə etməklə  cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək olmaq məqsədi daşıyır.
“Nar”-ın İctimaiyyətlə Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Əziz Axundovun sözlərinə görə, mobil operator fiziki məhdudiyyətli insanların cəmiyyətə inteqrasiya olunması üçün uzun müddətdir ki, uğurlu layihələr icra edib. “Artıq 3 ildən çoxdur ki, eşitmə məhdudiyyətli insanlar üçün bu cür  təlimlər təşkil etməklə, onların müxtəlif peşəyə yiyələnməsinə və iş bacarıqlarının artmasına töhfə veririk. Məqsəd fiziki məhdudiyyətli şəxslərə mənəvi dəstək göstərməklə yanaşı, onları cəmiyyətə inteqrasiya etməkdir. Layihə ilkin olaraq paytaxtda yaşayan eşitmə məhdudiyyətli insanları əhatə edəcək. Gələcəkdə isə bütün bölgələrdən olan eşitmə məhdudiyyəli şəxslər üçün peşə təlimlərinin keçirilməsini nəzərdə tuturuq.
“Karlara Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Kamran Abasov isə bildirib ki, eşitmə və danışma məhdudiyyəti olan insanların cəmiyyətə inteqrasiya olunması istiqamətində mövcud olan problemlərin həlli cox vacibdir: “Əsas məqsədimiz bu insanların normal həyata qaytarılmasına, sosial və maddi, hüquqi, mülki və qanunvericiliklə bağlı problemlərinin həllinə kömək etməkdir. Eşitmə məhdudiyyətli insanlar müəyyən peşəyə yiyələnməklə həyatlarını maddi və mənəvi cəhətdən asanlaşdırır. “Təlim peşəsi” layihəsi eşitmə məhdudiyyətli insanların təhsil almasından sonra işlə təmin olunmasına yardım edəcək.”

Nar начинает профессиональную подготовку для людей с нарушениями слуха
Nar продолжает осуществлять свои проекты корпоративной социальной ответственности (КСО), с целью поддержать людей с ограниченными возможностями и помочь им интегрироваться в общество. Оператор мобильной связи запускает очередной проект «Школа обучения» для людей с нарушениями слуха, чтобы помочь им приобрести различные специальности и расширить возможности трудоустройства. В рамках проекта, который будет реализован совместно с общественным объединением «Поддержка глухим», три группы граждан пройдут трехмесячные курсы профессиональной подготовки. Участники смогут приобрести такие специальности, как повар, кондитер, моторист и т. д. Проект будет осуществлен при поддержке опытных специалистов.
Отметим, что проект «Школа обучения», организованный Nar, направлен на оказание помощи людям с нарушениями слуха в приобретении новых навыков и интеграции в общество.
Азиз Ахундов, начальник отдела по связям с общественностью Nar, отметил, что оператор имеет долгую историю реализации успешных проектов, направленных на интеграцию людей с ограниченными возможностями в общество: «Уже более трех лет проводятся такие тренинги для людей с нарушениями слуха, и мы помогаем им приобрести различные профессии и рабочие навыки. Цель состоит в том, чтобы оказать моральную поддержку людям с ограниченными возможностями и помочь им интегрироваться в общество. В начале, проект  будет охватывать людей с нарушениями слуха, проживающих в столице. В будущем мы планируем проводить профессиональную подготовку для людей с нарушениями слуха из всех регионов страны».
Председатель общественного объединения «Поддержка глухим» Кямран Абасов подчеркнул важность решения существующих проблем, связанных с интеграцией людей с нарушениями слуха и речи в общество: «Наша главная миссия - вернуть этих людей к нормальной жизни и помочь им в решении социально-экономических, правовых, административных и законодательных проблем. Обучение профессии помогает людям с нарушениями слуха, облегчая их жизнь с финансовой и моральной точки зрения. Проект «Школа обучения» поможет людям с нарушениями слуха найти работу после окончания обучения».
Посетите nar.az для получения дополнительной информации о стратегии корпоративной социальной ответственности (КСО) Nar.