“Nar” 2018-ci ilin ikinci rübünün nəticələrini açıqladı
“Azerfon” MMC (“Nar” ticarət nişanı) cari ilin ikinci rübünün nəticələrini açıqlayıb. Nəticələrə əsasən, bu dövr ərzində şirkət ilk rübdə qeydə alınan yüksək artım dinamikasını ikinci rübdə də davam etdirib.
Şəbəkə infrastrukturunun genişləndirilməsinə xüsusi önəm verən “Nar” ölkə ərazisində 74 3G və 161 4G baza stansiyası quraraq və abunəçilərin istifadəsinə verib. Cari ilin ikinci rübü ərzində “Nar” öz abunəçilərinə 5 yeni xidmət (“Exchange”, Pulsuz “WhatsApp”, Turbo düymə, Full paketi üçün Rominq dəqiqələri və Əlavə dəqiqələr xidməti) təqdim edib, həmçinin 3 kampaniya (Respublika günü, Ramazan və Həftəsonu kampaniyası) keçirib.  Nəticədə, mobil operatorun abunəçi bazası ötən ilin eyni rübü ilə müqayisədə 6% artıb. Hazırda “Nar” abunəçilərinin sayı 2,1 milyonu keçmişdir.
“Azerfon” MMC-nin Baş İcraçı Direktoru Qunnar Panke ikinci rübün nəticələrini belə şərh edib: “İkinci rübdə göstərdiyimiz inkişaf dinamikasından çox razı qaldıq. Abunəçi bazası artımı, mobil internetdən istifadənin paytaxt Bakıda və xüsusən regionlarda artması cari ilin 2-cü rübünün əsas uğurlarıdır. İlin sonunadək biz bu artım tempini saxlamaq və daha yüksək göstəricilər əldə etmək üçün çalışacağıq.”
Yeni istismara verilən “Nar” 4G baza stansiyalarının təqdim etdiyi yüksəkkeyfiyyətli mobil internet xidməti nəticəsində “Nar” şəbəkəsində ölkə üzrə mobil data istifadəsi ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 65% artıb. Bakı və Abşeron bölgəsində bu göstərici üzrə 60% artım müşahidə olunub. Bölgələrdə isə inkişaf tendensiyası daha yüksək olub, bölgələr mobil data istifadəsi üzrə 67% artım göstərərək paytaxt Bakını qabaqlayıb.
4G şəbəkəsinin genişləndirməsinə xüsusi diqqət yetirən “Nar” ölkənin daha 22 bölgəsində Ağdaş, Daşkəsən, Gəncə, İmişli, Kürdəmir, Lənkəran, Lerik, Masallı, Mingəçevir, Qax, Qazax, Qəbələ, Salyan, Şabran, Şəki, Şamaxı, Şəmkir, Tovuz, Ucar, Yardımlı, Yevlax və Zaqatalada qurulub. 4G şəbəkənin genişlənməsi sayəsində bölgələrdə smartfonlardan istifadə artıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, qlobal trend olaraq səsli zənglərin həcmində müşahidə olunan azalma “Nar” şəbəkəsinə təsir etməyib; ilk rübdə olduğu kimi, “Nar”-da ölkə üzrə səsli zənglərin həcmi ötən illə müqayisədə dəyişməz olaraq qalmışdır.
Hazırda genişləndirilmiş “Nar” şəbəkəsi ölkə ərazisinin 93%-ni əhatə edir və 6500-dən artıq baza stansiyası ilə 2,1 milyondan çox abunəçiyə yüksəkkeyfiyyətli xidmət göstərir. 2017-ci ildə “Nar” zəng xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldərək “HD-Voice” xidmətini tətbiq etmiş və həmin ildə keçirilmiş mobil rabitə şəbəkələrinin müqayisəli testlərinə əsasən “Nar” şəbəkəsi mobil zəng xidmətlərinin göstərilməsi üzrə ölkədə ən yüksək nəticəyə nail olmuşdur. Sınaqları test xidmətləri üzrə müstəqil beynəlxalq şirkət olan “P3 Communications” keçirmiş və sınaq metodologiyası əhatəli xidmətlər üzrə müştəri təcrübəsinə əsaslanmışdır.

Nar has announced the results of Q2 2018
Azerfon LLC (Nar™) has announced the results of the second quarter of 2018. According to results, during the mentioned period the company has continued the high growth dynamics, demonstrated during the first quarter of the year.
Paying a special attention to expansion of its network infrastructure, Nar has installed 74 3G and 161 4G base stations on the country’s territory. During the second quarter of the current year, Nar has launched 5 new services for its customers (Exchange, Free WhatsApp, Turbo button, Roaming minutes for Full package and Additional minutes. Also, the operator has held 3 campaigns (Republic day, ‘Ramazan’ and Weekend campaign). As a result, the mobile operator’s subscriber base has increased by 6% when compared to the same quarter of the last year. Currently, the number of Nar subscribers has surpassed 2.1 million.
The CEO of Azerfon LLC Gunnar Pahnke has provided his comments with regard to the results of the second quarter: “We are very satisfied with the development dynamics of the second quarter. Notable increase of the customer base and the growth rate of the mobile data usage in Baku, and especially in the regions, are our main achievements in the second quarter of the current year. We will work on maintaining the growth rate and achieving even higher results by the end of this year.”
As a result of provision of high quality mobile internet through the newly installed 4G base stations of Nar, mobile data usage in Nar network has increased by 65%, when compared to the same period of the last year. This indicator is 60% in Baku and Absheron region. The growth tendency was even higher in the regions, where the growth rate was 67% thus surpassing the capital.
Paying special attention to expansion of 4G network, Nar has installed network in 22 more regions, such as Agdash, Dashkesan, Ganja, Imishli, Kurdamir, Lankaran, Lerik, Masalli, Mingachevir, Gakh, Gazakh, Gabala, Salyan, Shabran, Sheki, Shamakhi, Shamkir, Tovuz, Ujar, Yardimli, Yevlakh and Zagatala. Thanks to expansion of 4G network the usage of smartphones in regions has also increased.
As for the voice calls, the global tendency of decreasing volumes of this service, has not affected Nar; Just as in the first quarter, the volume of voice calls in the Nar network has remained stable, when compared to the last year.
Today the expanded network of Nar covers 93% of the country’s territory and serves more than 2.1 million subscribers with more than 6500 base stations. In 2017, Nar has increased the quality of voice services by introducing ‘HD-Voice’ service and on the same year Nar network has demonstrated the highest results in the country, in terms of provision of mobile voice services, according to mobile network benchmarking tests, held by an independent international “P3 Communications” company. Testing methodology was based on customer experience related to usage of range of services.