“Nar” 2018-ci ilin ikinci rübünün nəticələrini açıqladı
“Azerfon” MMC (“Nar” ticarət nişanı) cari ilin ikinci rübünün nəticələrini açıqlayıb. Nəticələrə əsasən, bu dövr ərzində şirkət ilk rübdə qeydə alınan yüksək artım dinamikasını ikinci rübdə də davam etdirib.
Şəbəkə infrastrukturunun genişləndirilməsinə xüsusi önəm verən “Nar” ölkə ərazisində 74 3G və 161 4G baza stansiyası quraraq və abunəçilərin istifadəsinə verib. Cari ilin ikinci rübü ərzində “Nar” öz abunəçilərinə 5 yeni xidmət (“Exchange”, Pulsuz “WhatsApp”, Turbo düymə, Full paketi üçün Rominq dəqiqələri və Əlavə dəqiqələr xidməti) təqdim edib, həmçinin 3 kampaniya (Respublika günü, Ramazan və Həftəsonu kampaniyası) keçirib.  Nəticədə, mobil operatorun abunəçi bazası ötən ilin eyni rübü ilə müqayisədə 6% artıb. Hazırda “Nar” abunəçilərinin sayı 2,1 milyonu keçmişdir.
“Azerfon” MMC-nin Baş İcraçı Direktoru Qunnar Panke ikinci rübün nəticələrini belə şərh edib: “İkinci rübdə göstərdiyimiz inkişaf dinamikasından çox razı qaldıq. Abunəçi bazası artımı, mobil internetdən istifadənin paytaxt Bakıda və xüsusən regionlarda artması cari ilin 2-cü rübünün əsas uğurlarıdır. İlin sonunadək biz bu artım tempini saxlamaq və daha yüksək göstəricilər əldə etmək üçün çalışacağıq.”
Yeni istismara verilən “Nar” 4G baza stansiyalarının təqdim etdiyi yüksəkkeyfiyyətli mobil internet xidməti nəticəsində “Nar” şəbəkəsində ölkə üzrə mobil data istifadəsi ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 65% artıb. Bakı və Abşeron bölgəsində bu göstərici üzrə 60% artım müşahidə olunub. Bölgələrdə isə inkişaf tendensiyası daha yüksək olub, bölgələr mobil data istifadəsi üzrə 67% artım göstərərək paytaxt Bakını qabaqlayıb.
4G şəbəkəsinin genişləndirməsinə xüsusi diqqət yetirən “Nar” ölkənin daha 22 bölgəsində Ağdaş, Daşkəsən, Gəncə, İmişli, Kürdəmir, Lənkəran, Lerik, Masallı, Mingəçevir, Qax, Qazax, Qəbələ, Salyan, Şabran, Şəki, Şamaxı, Şəmkir, Tovuz, Ucar, Yardımlı, Yevlax və Zaqatalada qurulub. 4G şəbəkənin genişlənməsi sayəsində bölgələrdə smartfonlardan istifadə artıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, qlobal trend olaraq səsli zənglərin həcmində müşahidə olunan azalma “Nar” şəbəkəsinə təsir etməyib; ilk rübdə olduğu kimi, “Nar”-da ölkə üzrə səsli zənglərin həcmi ötən illə müqayisədə dəyişməz olaraq qalmışdır.
Hazırda genişləndirilmiş “Nar” şəbəkəsi ölkə ərazisinin 93%-ni əhatə edir və 6500-dən artıq baza stansiyası ilə 2,1 milyondan çox abunəçiyə yüksəkkeyfiyyətli xidmət göstərir. 2017-ci ildə “Nar” zəng xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldərək “HD-Voice” xidmətini tətbiq etmiş və həmin ildə keçirilmiş mobil rabitə şəbəkələrinin müqayisəli testlərinə əsasən “Nar” şəbəkəsi mobil zəng xidmətlərinin göstərilməsi üzrə ölkədə ən yüksək nəticəyə nail olmuşdur. Sınaqları test xidmətləri üzrə müstəqil beynəlxalq şirkət olan “P3 Communications” keçirmiş və sınaq metodologiyası əhatəli xidmətlər üzrə müştəri təcrübəsinə əsaslanmışdır.

Nar объявил результаты второго квартала 2018 года
ООО Azerfon (торговая марка Nar) объявила результаты второго квартала текущего года. Согласно результатам, высокая динамика роста, наблюдавшаяся в первом квартале, была успешно продолжена и во втором квартале.
Уделяя особое внимание расширению сетевой инфраструктуры, Nar установил и предоставил в пользование абонентам 74 базовые станции 3G и 161 базовые станции 4G. В течение второго квартала текущего года, Nar представил абонентам 5 новых сервисов (Exchange, Бесплатный WhatsApp, Turbo кнопка, Роуминг минуты для пакетов Full и услуга Дополнительные минуты).  Также были проведены 3 кампании (День Республики, Рамазан и Выходные дни). В результате, абонентская база оператора выросла на 6%, по сравнению с тем же кварталом прошлого года.  Сегодня, число абонентов Nar превышает 2.1 миллиона.
Главный исполнительный директор ООО Azerfon Гуннар Панке прокомментировал результаты второго квартала: «Мы довольны динамикой развития, показанной нашей компанией в течение второго квартала. Рост абонентской базы и  увеличение числа пользователей мобильного интернета в Баку и особенно в регионах являются одними из самых важных для нас достижений. Мы будем стараться сохранить этот темп роста и показать еще более высокие результаты до конца года.»
Благодаря мобильному интернету высокого качества, предоставляемого за счет новых базовых станций 4G, использование мобильных данных в сети Nar по всей стране увеличилось на 65%, по сравнению с тем же периодом прошлого года.  В Баку и на Абшероне этот показатель равнялся 60%. В регионах страны тенденция роста была еще выше. Так, регионы продемонстрировали 67% роста и обогнали в этом показателе Баку. В рамках расширения сетевой инфраструктуры, новые базовые станции Nar 4G были сданы в эксплуатацию 22 районах страны, таких как Агдаш, Дашкесан, Гянджа, Имишли, Кюрдамир, Лянкаран, Лерик, Масаллы, Мингячевир, Гах, Газах, Габала, Сальян, Шабран, Шеки, Шамахы, Шамкир, Товуз, Уджар, Ярдымлы, Евлах и Загатала. Благодаря расширению сети 4G в регионах выросло использование смартфонов.
Что касается голосовых звонков, то глобальная тенденция сокращения объемов голосовых звонков обошел Nar стороной. Как и в первом квартале, объем голосовых звонков в сети Nar по всей стране  остался без изменений, по сравнению с прошлым годом.
Сегодня, расширенная сеть Nar охватывает 93% территории страны и благодаря более 6500 базовым станциям предоставляет услуги высокого качества более 2.1 миллионам абонентов. В 2017 году, Nar повысил качество голосовых звонков, применив услугу HD-voice. В том же году сеть Nar показала лучший результат в стране по предоставлению мобильных звонков, по результатам сравнительных тестирований мобильных сетей.  Тестирование проводилось независимой международной компанией P3 Communications. Методология тестирования основывалась на клиентском опыте в использовании услуг связи.