“Nar”ın dəstəyi ilə hazırlanan jestdili.az saytının istifadəçilərinin sayı ikiqat artdı
Ənənəvi olaraq, sərfəli operator kimi tanınan “Nar” sosial layihələri ilə də cəmiyyətə töhfə verməyə davam edir. Bu layihələr sırasında inklüziv cəmiyyət qurmağa yönələn və beynəlxalq mükafata layiq görülən jestdili.az elektron jest dili lüğəti xüsusi önəm daşıyır.
“Nar”ın dəstəyi ilə ADA Universitetinin tələbələrinin bu ilin əvvəlində yenilədiyi saytda son üç ayın nəticələrinə əsasən istifadəçi sayı ikiqat artıb. Daha bir statistik göstəricəyə görə isə saytda ən çox axtarılan ifadələr “salam”, “ata” və “ana” sözləridir. Sayta marağın artmasının səbəblərindən biri universitetin tələbələrinin təşəbbüsü ilə istifadəçi rahatlığını təmin etmək üçün saytın interfeysinin, dizaynının və axtarış sisteminin təkmilləşdirilməsi və bir çox digər funksiyalarla zənginləşdirilməsidir.
Layihənin digər tərəfdaşı olan “Karlara Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Kamran Abasov Azərbaycan jest dilini tamamilə pulsuz öyrənməyə imkan verən resursun yalnız eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslər üçün olmadığını bildirir: “Dörd ildir, fəaliyyət göstərən jestdili.az saytına maraq gündən-günə artmaqdadır. Bu sayt təkcə nitq və eşitmə məhdudiyyətlilər üçün olmadığından hər kəs buradan tam ödənişsiz olaraq faydalana bilər. Hesab edirəm ki, biz bir-birimizi daha yaxşı anlamaqla məhdudiyyətləri aşa və inklüziv cəmiyyət qura bilərik”.
Qeyd edək ki, daim təkmilləşdirilən elektron lüğət hazırda 4000 sözün və 500 çox işlənən cümlələrin video izahını təqdim edir. 2023-cü ildə Beynəlxalq İctimaiyyətlə Əlaqələr Assosasiyası (IPRA) jestdili.az layihəsini əsas götürərək “Nar”ı ən yaxşı korporativ məsuliyyət nominasiyasında birinci yerə layiq görüb.

The number of users of the jestdili.az website, developed with the support of Nar, has doubled
Traditionally known as an affordable operator, Nar continues to contribute to society through its social projects. Among these projects, the jestdili.az sign language e-dictionary, which is aimed at building an inclusive society and received an international award, is of particular importance.
Based on the results of the last three months, the number of users on the site, which was updated by the students of ADA University at the beginning of this year with the support of "Nar", has doubled. According to another statistical indicator, the most searched phrases on the site are the words "salam", "ata" and "ana". One of the reasons for the increase in interest in the site is the improvement of its interface, design and search system, as well as addition of other features to ensure user-friendliness at the initiative of the ADA team.
Kamran Abasov, the other partner of the project, Chairman of the Public Union "Support to the Deaf", says that the resource that allows learning the Azerbaijani sign language completely free of charge is not only for people with hearing and speech limiatations: "The interest in the website jestdili.az, which has been operating for four years, is increasing day by day. As this site is not only for the speech and hearing impaired, anyone can benefit from it completely free of charge. I believe that we can overcome limitations and build an inclusive society by understanding each other better.”
The e-dictionary, which is constantly being improved, currently offers video explanations of 4000 words and 500 frequently used sentences. In 2023, the International Public Relations Association (IPRA) awarded Nar the first place in the best corporate responsibility nomination for the jestdili.az project.