“Nar”ın dəstəyi ilə hazırlanan jestdili.az saytının istifadəçilərinin sayı ikiqat artdı
Ənənəvi olaraq, sərfəli operator kimi tanınan “Nar” sosial layihələri ilə də cəmiyyətə töhfə verməyə davam edir. Bu layihələr sırasında inklüziv cəmiyyət qurmağa yönələn və beynəlxalq mükafata layiq görülən jestdili.az elektron jest dili lüğəti xüsusi önəm daşıyır.
“Nar”ın dəstəyi ilə ADA Universitetinin tələbələrinin bu ilin əvvəlində yenilədiyi saytda son üç ayın nəticələrinə əsasən istifadəçi sayı ikiqat artıb. Daha bir statistik göstəricəyə görə isə saytda ən çox axtarılan ifadələr “salam”, “ata” və “ana” sözləridir. Sayta marağın artmasının səbəblərindən biri universitetin tələbələrinin təşəbbüsü ilə istifadəçi rahatlığını təmin etmək üçün saytın interfeysinin, dizaynının və axtarış sisteminin təkmilləşdirilməsi və bir çox digər funksiyalarla zənginləşdirilməsidir.
Layihənin digər tərəfdaşı olan “Karlara Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Kamran Abasov Azərbaycan jest dilini tamamilə pulsuz öyrənməyə imkan verən resursun yalnız eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslər üçün olmadığını bildirir: “Dörd ildir, fəaliyyət göstərən jestdili.az saytına maraq gündən-günə artmaqdadır. Bu sayt təkcə nitq və eşitmə məhdudiyyətlilər üçün olmadığından hər kəs buradan tam ödənişsiz olaraq faydalana bilər. Hesab edirəm ki, biz bir-birimizi daha yaxşı anlamaqla məhdudiyyətləri aşa və inklüziv cəmiyyət qura bilərik”.
Qeyd edək ki, daim təkmilləşdirilən elektron lüğət hazırda 4000 sözün və 500 çox işlənən cümlələrin video izahını təqdim edir. 2023-cü ildə Beynəlxalq İctimaiyyətlə Əlaqələr Assosasiyası (IPRA) jestdili.az layihəsini əsas götürərək “Nar”ı ən yaxşı korporativ məsuliyyət nominasiyasında birinci yerə layiq görüb.

Число пользователей сайта jestdili.az, разработанного при поддержке Nar, увеличилось вдвое
Традиционно известный как доступный оператор, Nar продолжает вносить свой вклад в жизнь общества посредством своих социальных проектов. Среди этих проектов особое значение имеет удостоенный международной награды электронный словарь жестового языка jestdili.az, который направлен на построение инклюзивного общества.
По итогам последних трех месяцев количество пользователей на сайте, который был обновлен студентами Университета ADA в начале этого года при поддержке Nar, увеличилось вдвое. По другому статистическому показателю, самыми часто запрашиваемыми словами являются «salam», «ata» и «ana». Одной из причин повышения интереса к сайту является улучшение его интерфейса, дизайна и поисковой системы, а также добавление других функций для обеспечения удобства пользователя по инициативе команды ADA.
Другой партнер проекта, председатель Общественного объединения «Поддержка глухих» Кямран Абасов сказал, что ресурс, позволяющий совершенно бесплатно выучить азербайджанский жестовый язык, предназначен не только для людей с нарушениями слуха и речи: « Интерес к сайту jestdili.az, который активен уже четыре года, растет с каждым днем. Поскольку этот сайт предназначен не только для людей с нарушениями речи и слуха, каждый может воспользоваться им абсолютно бесплатно. Я верю, что мы можем преодолеть ограничения и построить инклюзивное общество, лучше понимая друг друга».
Электронный словарь, который постоянно совершенствуется, на данный момент предлагает видеообъяснения к 4000 словам и 500 часто используемым предложениям. В 2023 году Международная ассоциация по связям с общественностью (IPRA) присудила Nar первое место в номинации «Лучшая корпоративная ответственность» за проект jestdili.az.