"Nar"ın dəstəyi ilə jestdili.az-da beynəlxalq işarət dili bölməsi yaradıldı
Sərfəli mobil operator “Nar”ın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Jestdili.az” layihəsinin yeni versiyası istifadəyə verilib. Platformanın dizaynı və strukturu yenilənib, istifadəçi rahatlığını artıran yeni funksiyalar əlavə olunub, həmçinin beynəlxalq işarət dili üzrə yeni bölmə yaradılıb.
Yeni bölmədə beynəlxalq işarət dilində 100 söz və əlifba üzrə video materiallar təqdim olunur. İstifadəçilərin sözləri daha asan və sürətli tanıması üçün “kateqoriyalar” bölməsinə video önizləmə funksiyası əlavə edilib. Beləliklə, istifadəçi sözü açmadan müvafiq jesti qısa video vasitəsilə nəzərdən keçirə bilir.
Yeni sözlərlə yanaşı, platformada mövcud olan söz və ifadələr mütəmadi olaraq nəzərdən keçirilir, onların video materialları daha təkmil formada hazırlanaraq yenilənir. Video izahların hazırlanması üçün layihəyə yeni aktyorlar cəlb edilir, platformanın daha əlçatan olması üçün mütəmadi yeniləmələr həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, “Jestdili.az” 2022-ci ildə “NETTY” milli internet mükafatına (I yer) və 2023-cü ildə Beynəlxalq İctimaiyyətlə Əlaqələr Assosiasiyasının (IPRA) “Golden World Awards” mükafatına (I yer) layiq görülərək “Nar”ın inklüzivlik və korporativ sosial məsuliyyət sahəsində ən uğurlu təşəbbüslərindən biri kimi tanınıb.
“Nar”ın həyata keçirdiyi sosial layihələr barədə ətraflı məlumatı nar.az saytından əldə edə bilərsiniz.

International Sign Language Section Launched on Jestdili.az with Nar’s Support
Affordable mobile operator Nar has launched a new version of the Jestdili.az project. The platform’s design and structure have been updated, new features have been introduced to enhance the user experience, and a new international sign language section has been added.
The new section features video materials for 100 words in international sign language, as well as the alphabet. To help users identify signs more quickly and easily, a video preview feature has been added to the “Categories” section. This allows users to view the relevant sign in a short video without opening the word entry.
Alongside the addition of new words, the words and expressions already available on the platform are regularly reviewed, with their video guides improved and updated. New actors are being engaged to produce the visual explanations, while regular updates are introduced to make the platform more accessible and user-friendly.
Jestdili.az was awarded first place at the NETTY National Internet Awards in 2022 and achieved the same distinction at the International Public Relations Association (IPRA) Golden World Awards in 2023, establishing itself as one of Nar’s most successful initiatives in the areas of inclusion and corporate social responsibility.