Ünsiyyət hər kəs üçün: indi jest dilini öyrənmək daha rahat oldu
“Nar” ADA Universiteti və “Karlara Dəstək” İctimai Birliyi ilə birgə ərsəyə gətirdiyi “Jestdili.az” saytı tam yeniləndi. İlk elektron jest dili lüğəti, nitq və eşitmə məhdudiyyətli şəxslərin və onların yaxınlarının onlayn şəkildə istənilən yerdə və vaxtda Azərbaycan jest dilini tamamilə pulsuz öyrənməyə imkan verir.
Saytın yeni versiyasında 4000 sözün video tərcüməsi ilə yanaşı, gündəlik həyatda istifadə edilən 500 cümlə nümunəsi də təqdim edilib. İstifadəçilərin rahatlığını təmin etmək üçün “jestdili.az”ın interfeysi də təkmilləşdirilib. ADA universitetinin İnformasiya Texnologiyaları fakültəsinin tələbələri saytın müasir dizayn, yenilənmiş axtarış sistemi və bir çox digər funksiyalarla zənginləşməsini təmin ediblər.
“Ünsiyyət hər kəs üçün” adlı konfransda “Nar”ın İctimaiyyətlə Əlaqələr və Korporativ Kommunikasiyalar Departamentinin direktoru Əziz Axundov qeyd edib ki, “jestdili.az” saytındakı son yeniliklər bu resursun əhatə dairəsini genişləndirəcək. “Biz müştərilərimizə ən yaxın mobil operator olmaqla yanaşı, ünsiyyət məhdudiyyətlərini aradan qaldırmağı hədəfləyir, daha inklüziv cəmiyyətin qurulmasına dəstək oluruq”, - deyə Əziz Axundov vurğulayıb.
Qeyd edək ki, “jestdili.az” layihəsi ən uğurlu sosial təşəbbüs kimi Beynəlxalq İctimaiyyətlə Əlaqələr Assosiasiyası tərəfindən Golden World Award mükafatına layiq görülüb. “Nar”ın həyata keçirdiyi bütün sosial layihələr haqqında ətraflı məlumatı xəbərlər səhifəsindən əldə etmək olar.

Communication for all: now learning sign language is even easier.
Nar is making communication accessible for everyone by enhancing jestdili.az - the first and only Azerbaijani sign language e-dictionary, created jointly by the mobile operator, ADA University and Support to the Deaf Public Union. Jestdili.az is an invaluable resource that allows anyone to learn Azerbaijani sign language online anytime and anywhere completely free of charge.
The new version of jestdili.az features 4000 video translations, including 500 sentences with examples of their usage in day-to-day life. The interface of jestdili.az was completely overhauled to ensure user-friendliness. Modern design, intuitive categorization, an updated search system and many more features were implemented by IT faculty students at ADA university.
Speaking at the “Communication for all” conference Director of the Public Relations and Corporate Communications Department of Nar Aziz Akhundov noted that the latest updates to the jestdili.az website will expand its reach. “In addition to being the closest mobile operator to our customers, we aim to bring people closer to each other by lifting communication limitations and support building a more inclusive society”, Aziz Akhundov underlined.
Nar’s “jestdili.az” was honoured with the Golden World Award by the International Public Relations Association for its social initiative as the most successful CSR project. More information about all social projects implemented by Nar is available at the link.