Azərbaycanda ilk jest dili mobil tətbiqi istifadəyə verildi
Sərfəli mobil operator “Nar”ın dəstəyi ilə Azərbaycanda ilk dəfə jest dilini öyrənmək üçün “JestPlus” mobil tətbiqi artıq istifadəyə verilib. Bu mühüm sosial layihə “Nar”la yanaşı, ADA Universiteti və ADA Universiteti Fondunun, bp və onun tərəfdaşlarının dəstəyi ilə reallaşdırılıb. Mobil tətbiq üçün məzmunun hazırlanması və metodikanın seçilməsi isə “Karlara Dəstək” İctimai Birliyi tərəfindən icra edilib. Layihənin əsas məqsədi eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslərin ünsiyyət imkanlarını genişləndirmək, inklüzivliyi təşviq etmək və jest dilinin öyrənilməsini hamı üçün əlçatan etməkdir.
“JestPlus” tətbiqi jest dili üzrə sistemli öyrənmə üçün nəzərdə tutulub və istifadəçilərə lüğət funksiyasından kənara çıxaraq interaktiv dərslər, testlər və praktiki tapşırıqlar təqdim edir. Tətbiqin məzmununa 789 video, 358 jest dili sözü, 27 illüstrativ şəkil və 32 daktil animasiyası daxildir ki, bunlar da jest dilini gündəlik həyatda daha səmərəli tətbiq etməyə imkan verir.
“Nar”ın İctimaiyyətlə əlaqələr və korporativ ünsiyyət departamentinin direktoru Hökümə Kərimova bildirib: “Eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslərin informasiya və təhsil imkanlarına çıxışını artırmaq “Nar”ın KSM strategiyasının əsas istiqamətlərindəndir. Bu mobil tətbiqi dəstəkləməklə biz inklüziv cəmiyyətin qurulmasına və jest dilinin ölkədə daha geniş yayılmasına töhfə veririk”.
Qeyd edək ki, “Nar” ölkəmizdə ilk dəfə vahid jestdili.az saytını ərsəyə gətirərək inklüziv cəmiyyətin qurulmasına töhfə verib və bu istiqamətdə dəstəyini jest dili tətbiqinin hazırlanması ilə davam etdirir.

В Азербайджане запущено первое мобильное приложение для изучения жестового языка
При поддержке выгодного мобильного оператора «Nar» в Азербайджане впервые запущено мобильное приложение «JestPlus» для изучения жестового языка. Этот важный социальный проект реализован при совместной поддержке «Nar» Университета ADA и Фонда Университета ADA, компании bp и её партнёров. Разработку контента и методологию обучения осуществил Общественный союз «Поддержка глухих». Цель проекта расширить возможности общения для людей с нарушениями слуха и речи, способствовать инклюзивности и сделать изучение жестового языка доступным для всех.
Приложение «JestPlus» предназначено для системного изучения жестового языка и выходит за рамки обычного словаря, предлагая пользователям интерактивные уроки, тесты и практические задания. В приложении размещено 789 видеороликов, 358 слов жестового языка, 27 иллюстраций и 32 дактилические анимации, которые делают процесс обучения более эффективным и увлекательным. Эти материалы помогают пользователям улучшить знания и навыки общения на жестовом языке. Приложение «JestPlus» в ближайшее время станет доступным для всех, кто хочет изучать азербайджанский жестовый язык.
Директор департамента по связям с общественностью и корпоративным коммуникациям «Nar» Хёкума Керимова отметила: «Расширение доступа людей с нарушениями слуха и речи к информации и образованию одно из ключевых направлений КСО-стратегии «Nar». Поддерживая разработку этого мобильного приложения, мы способствуем построению инклюзивного общества и популяризации жестового языка в стране».
Следует отметить, что ранее «Nar» создал первый в Азербайджане единый портал жестового языка www.jestdili.az, тем самым внеся вклад в развитие инклюзивного общества.