Azərbaycanda ilk jest dili mobil tətbiqi istifadəyə verildi
Sərfəli mobil operator “Nar”ın dəstəyi ilə Azərbaycanda ilk dəfə jest dilini öyrənmək üçün “JestPlus” mobil tətbiqi artıq istifadəyə verilib. Bu mühüm sosial layihə “Nar”la yanaşı, ADA Universiteti və ADA Universiteti Fondunun, bp və onun tərəfdaşlarının dəstəyi ilə reallaşdırılıb. Mobil tətbiq üçün məzmunun hazırlanması və metodikanın seçilməsi isə “Karlara Dəstək” İctimai Birliyi tərəfindən icra edilib. Layihənin əsas məqsədi eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslərin ünsiyyət imkanlarını genişləndirmək, inklüzivliyi təşviq etmək və jest dilinin öyrənilməsini hamı üçün əlçatan etməkdir.
“JestPlus” tətbiqi jest dili üzrə sistemli öyrənmə üçün nəzərdə tutulub və istifadəçilərə lüğət funksiyasından kənara çıxaraq interaktiv dərslər, testlər və praktiki tapşırıqlar təqdim edir. Tətbiqin məzmununa 789 video, 358 jest dili sözü, 27 illüstrativ şəkil və 32 daktil animasiyası daxildir ki, bunlar da jest dilini gündəlik həyatda daha səmərəli tətbiq etməyə imkan verir.
“Nar”ın İctimaiyyətlə əlaqələr və korporativ ünsiyyət departamentinin direktoru Hökümə Kərimova bildirib: “Eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslərin informasiya və təhsil imkanlarına çıxışını artırmaq “Nar”ın KSM strategiyasının əsas istiqamətlərindəndir. Bu mobil tətbiqi dəstəkləməklə biz inklüziv cəmiyyətin qurulmasına və jest dilinin ölkədə daha geniş yayılmasına töhfə veririk”.
Qeyd edək ki, “Nar” ölkəmizdə ilk dəfə vahid jestdili.az saytını ərsəyə gətirərək inklüziv cəmiyyətin qurulmasına töhfə verib və bu istiqamətdə dəstəyini jest dili tətbiqinin hazırlanması ilə davam etdirir.

With the support of the affordable mobile operator Nar, Azerbaijan’s first mobile application for learning sign language – JestPlus – has now been launched. This important social project was implemented with the joint support of Nar, ADA University and ADA University Foundation, bp and its co-venturers. The content development and methodological framework of the app were carried out by the “Support to the Deaf” Public Union. The project aims to expand communication opportunities for people with hearing and speech impairments, promote inclusivity, and make sign language learning accessible to everyone.
The JestPlus app is designed to provide a structured approach to learning sign language and goes beyond a simple dictionary, offering users interactive lessons, tests, and practical exercises. The app features 789 videos, 358 sign language words, 27 illustrative images, and 32 dactyl animations, providing an engaging and effective learning experience. These materials are intended to help users further strengthen their knowledge and communication skills in sign language. The “JestPlus” app will soon be available to everyone interested in learning Azerbaijani Sign Language.
Hokuma Karimova, Director of Corporate Communications at Nar, stated: “Enhancing access to information and education for people with hearing and speech impairments is one of the key priorities of Nar’s corporate social responsibility strategy. By supporting this mobile application, we contribute to building an inclusive society and promoting the wider use of sign language across the country.”
It should be noted that Nar previously developed Azerbaijan’s first unified sign language portal www.jestdili.az contributing to the creation of a more inclusive society.