“Nar” mobil rabitə bazarında yerli kadrların yetişdirilməsi və gənclərin təhsili başa vurduqdan sonra qısa müddət ərzində peşəkarlara çevrilməsi məqsədilə texniki ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələr üçün “Mobil rabitənin əsasları” təlimini təşkil edir. Təlim ödənişsiz əsasda və ali məktəb rəhbərliyinin təşkilati dəstəyi ilə keçirilir.
Əsas mövzusu mobil şəbəkənin iş prinsipi və rabitə texnologiyaları olan “Mobil rabitənin əsasları” təlimi ali məktəblərin tədris proqramına faydalı əlavə kimi tələbələri mobil rabitənin təcrübi tərəfi barədə bilgiləndirir. Belə ki, bu təlim “Nar”ın peşəkar texniki heyəti tərəfindən hazırlanır və həyata keçirilir. Bu səbəbdən, təlimdə iştirak edən tələbələr bilikləri birbaşa olaraq işin peşəkarlarından öyrənir və onlara maraqlı olan sualları “Nar”ın nümayəndələrinə ünvanlaya bilirlər.
Təlimin sonunda mobil rabitə sahəsində öyrəndikləri yeni biliklərin göstəricisi olaraq tələbələr “Nar” tərəfindən sertifikatlarla təltif edilir. Bu il ilk təlim Azərbaycan Texniki Universitetinin tələbələri üçün keçiriləcək.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin əvvəlində KSM strategiyası çərçivəsində Azərbaycan Texniki Universiteti və “Nar” rəhbərliyi arasında görüş keçirilmiş və əməkdaşlığın yeni istiqamətləri müəyyənləşdirilmişdi. Keçirilən bu təlim də mobil operatorun korporativ sosial məsuliyyət strategiyasının tərkib hissəsi olmaqla yanaşı, Azərbaycan Texniki Universitetilə nəzərdə tutulan əməkdaşlıq istiqamətlərindən biridir.

Nar поддерживает подготовку местных специалистов в сфере ИКТ
Nar проводит тренинг «Основы мобильной связи» для студентов технических специальностей с целью обучения местных кадров, работе на рынке мобильной связи и превращения молодых людей в профессионалов в кратчайшие сроки после окончания учебы. Обучение бесплатное и проводится при организационной поддержке администрации университета.
Тренинг «Основы мобильной связи», основной темой которого является принцип работы мобильной сети и коммуникационные технологии, обучает студентов практической стороне мобильной связи, и является полезным дополнением к основной учебной программе вузов. Таким образом, данный тренинг подготовлен и реализован профессиональным техническим персоналом Nar. По этой причине студенты, участвующие в тренинге, получают свои знания непосредственно от профессионалов и могут задать свои вопросы представителям Nar.
В конце обучения Nar выдает студентам сертификаты, свидетельствующие о том, что они получили новые знания в области мобильной связи. В этом году первое обучение будет проведено для студентов Азербайджанского Технического Университета.
Отметим, что в начале 2021 года была проведена встреча между Азербайджанским Техническим Университетом и руководством Nar, в рамках стратегии КСО, и определены новые направления сотрудничества. Данный тренинг является частью стратегии корпоративной социальной ответственности мобильного оператора, а также одним из направлений сотрудничества с Азербайджанским Техническим Университетом.