“Nar” və AzTU əməkdaşlığın yeni istiqamətlərini müəyyənləşdirdi
Ölkədə yerli kadrların yetişməsi, onların beynəlxalq rabitə bazarında seçilən peşəkarlardan birinə çevrilməsi məqsədilə, “Nar” Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) ilə əməkdaşlığın yeni istiqamətlərini müəyyənləşdirib. “Azerfon” MMC-nin (“Nar” ticarət nişanı) Baş İcraçı direktoru Qunnar Panke və AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev keçirdikləri görüşdə bu barədə müzakirələr aparıblar. Əsas prioritet olaraq yaşıl enerji sahəsində əməkdaşlıq imkanlarının dəyərləndiriliməsi müəyyən edilib və mövcud layihələrin karantin qaydalarına uyğun şəkildə davam etdirilməsi razılaşdırılıb.
Rektor AzTU-nun iqtisadiyyat və sənaye sahələri üzrə kadrlar hazırlamaq imkanı olduğunu bildirib: “Məqsədimiz biznesdən gələn tələblər və tələbələrin biznesin təcrübi problemlərilə tanışlığı əsasında rabitə bazarının ehtiyaclarına uyğun peşəkarlar hazırlamaqdır. Bu, həm də peşəkar ehtiyacın yerli kadrlarla ödənməsi baxımından yerli biznesin marağındadır.”
Azerfon MMC-nin Baş İcraçı direktoru Q.Panke isə universitetlə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirmək niyyətində olduqlarını bildirib: “İnanıram ki, bizim əməkdaşlığımız texniki sahə üzrə təhsil alan tələbələri yeni nailiyyətlərə ruhlandırır. Əməkdaşlığımızın əsas məqsədi Azərbaycanda rabitə sahəsində peşəkar kadrların hazırlanmasına və onların beynəlxalq rabitə bazarında əcnəbi həmkarlarından daha üstün mövqeyə çatmasına dəstək olmaqdır”.
“Nar” 2015-ci ildə AzTU ilə imzalanmış Anlaşma Memorandumu əsasında bir sıra layihələr həyata keçirib. “Nar” GSM laboratoriyası, tələbələr üçün nəzəri və təcrübi təlimlər, əlaçıların mükafatlandırılması bu əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir.

With the view to train local staff in the country and make them one of the best professionals in the international communications market, Nar identified new areas of cooperation with Azerbaijan Technical University (AzTU). Gunnar Pahnke, Chief Executive Officer of ‘Azerfon’ LLC (Nar trademark) and Vilayat Valiyev, Rector of AzTU, discussed this issue at the meeting. The main priority was to assess the opportunities for cooperation in the field of green energy, and the parties agreed to continue existing projects due to quarantine regime.
The rector noted that AzTU has the opportunity to train personnel in the fields of economics and industry: “Our goal is to train professionals in accordance with the needs of the communications market based on the requirements of business and students' familiarity with the practical problems of business. It is also in the interest of local businesses in terms of meeting the professional needs with local staff.”
G. Pahnke, CEO of ‘Azerfon’ LLC, announced about company’s intention to implement large-scale projects with the university: “I believe that our cooperation inspires students studying in the technical field to new achievements. The main purpose of our cooperation is to support the preparation of professional personnel in the field of communications in Azerbaijan and their achievement of a more superior position in the international communications market than their foreign counterparts’.
Nar realized a number of projects on the basis of the Memorandum of Understanding signed with AzTU in 2015. Within the framework of this cooperation, Nar has established Nar GSM laboratory, organized theoretical and practical trainings for students, and awarded of high-achieving students.