“Nar” yerli İT peşəkarlarının yetişməsinə dəstək olur
Azərbaycanda İT ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələrin peşəkar kadr kimi yetişməsi məqsədilə Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) təsis edilmiş “Nar” GSM laboratoriyası yeni avadanlıqlarla təchiz edildi.
Yeniliklərlə tanış olmaq məqsədilə, “Nar” rəhbərliyi universitetin rəhbər heyətilə birgə laboratoriyanı ziyarət etdi və faydalı əməkdaşlığı daha da genişləndirmək barədə müzakirə apardı. Müxtəlif mobil rabitə cihazları ilə təchiz edilmiş laboratoriyada tələbələr sərbəst şəkildə lokal mobil şəbəkə yaradaraq telekommunikasiyanı təcrübədə öyrənir.
“Azerfon” MMC-nin (“Nar” ticarət nişanı) Baş İcraçı Direktoru Qunnar Panke Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) tələbələrə verdiyi dəyərə görə rektor Vilayət Vəliyevə təşəkkür etdi. ““Nar” olaraq, mobil rabitə sahəsində sahib olduğumuz bilikləri texniki ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələrlə paylaşaraq onların peşəkar mobil rabitə mütəxəssisləri kimi yetişməsini qarşımıza hədəf qoymuşuq. Bu mənada, universitetinizdə həyata keçirdiyimiz layihələr ümumilikdə Azərbaycanın rabitə bazarı üçün əhəmiyyət kəsb edir.” – deyə Qunnar Panke bildirdi.
Göstərdiyi dəstəyə görə, mobil operatora minnətdarlığını bildirən Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) rektoru Vilayət Vəliyev “Nar” GSM laboratoriyasının universitet üçün əhəmiyyətini vurğuladı: “Laboratoriyadakı cihazlarla işləyən tələbələr öz nəzəri biliklərini təcrübədə öyrənmək imkanı əldə edir. Laboratoriyada qazandıqları təcrübi biliklər yaxın gələcəkdə tələbələrin karyerasında mühüm rol oynayacaq və onlar universitetimizdən məzun olduqdan sonra qısa müddət ərzində rabitə sahəsinin peşəkarları olacaqlar.”
Qeyd edək ki, “Nar” GSM Laboratoriyası 2013-cü ildə “Nar” və AzTU arasında imzalanmış memorandum əsasında fəaliyyət göstərir.

“Nar” поддержал развитие местных ИТ-специалистов
Лаборатория Nar GSM, созданная в Азербайджанском Техническом Университете (АзТУ) с целью подготовки студентов, изучающих IT-специальности в Азербайджане как профессиональных кадров, была оснащена новым оборудованием.
Руководство Nar вместе с руководящим составом университета посетила лабораторию для ознакомления с новым оборудованием и обсудили дальнейшее расширение полезного сотрудничества. В лаборатории, оснащенной различным оборудованием мобильной связи студенты свободно создают локальную мобильную сеть и изучают телекоммуникацию на практике.
Главный исполнительный директор ООО «Azerfon» (торговая марка Nar) Гуннар Панке поблагодарил ректор Азербайджанского технического университета (АзТУ) Вилайета Велиева за достойную оценку студентов.  «Как Nar мы делимся своими знаниями в области мобильной связи со студентами технических специальностей и ставим перед ними цель расти профессиональными специалистами мобильной связи. В этом смысле проекты, которые мы реализуем в вашем университете, важны для коммуникационного рынка Азербайджана в целом», - сказал Гуннар Панке.
Выражая благодарность мобильному оператору за оказанную поддержку, ректор АзТУ Вилайет Велиев отметил важность лаборатории Nar GSM для университета: «Студенты, работающие с приборами в лаборатории, имеют возможность отработать свои теоретические знания на практике. Практические знания, полученные в лаборатории, сыграют важную роль в карьере студентов в ближайшем будущем, и вскоре после окончания нашего университета они станут профессионалами в области коммуникации».
Отметим, что лаборатория Nar GSM действует на основе меморандума, подписанного между Nar и АзТУ в 2013 году.