“Nar” yerli İT peşəkarlarının yetişməsinə dəstək olur
Azərbaycanda İT ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələrin peşəkar kadr kimi yetişməsi məqsədilə Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) təsis edilmiş “Nar” GSM laboratoriyası yeni avadanlıqlarla təchiz edildi.
Yeniliklərlə tanış olmaq məqsədilə, “Nar” rəhbərliyi universitetin rəhbər heyətilə birgə laboratoriyanı ziyarət etdi və faydalı əməkdaşlığı daha da genişləndirmək barədə müzakirə apardı. Müxtəlif mobil rabitə cihazları ilə təchiz edilmiş laboratoriyada tələbələr sərbəst şəkildə lokal mobil şəbəkə yaradaraq telekommunikasiyanı təcrübədə öyrənir.
“Azerfon” MMC-nin (“Nar” ticarət nişanı) Baş İcraçı Direktoru Qunnar Panke Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) tələbələrə verdiyi dəyərə görə rektor Vilayət Vəliyevə təşəkkür etdi. ““Nar” olaraq, mobil rabitə sahəsində sahib olduğumuz bilikləri texniki ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələrlə paylaşaraq onların peşəkar mobil rabitə mütəxəssisləri kimi yetişməsini qarşımıza hədəf qoymuşuq. Bu mənada, universitetinizdə həyata keçirdiyimiz layihələr ümumilikdə Azərbaycanın rabitə bazarı üçün əhəmiyyət kəsb edir.” – deyə Qunnar Panke bildirdi.
Göstərdiyi dəstəyə görə, mobil operatora minnətdarlığını bildirən Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) rektoru Vilayət Vəliyev “Nar” GSM laboratoriyasının universitet üçün əhəmiyyətini vurğuladı: “Laboratoriyadakı cihazlarla işləyən tələbələr öz nəzəri biliklərini təcrübədə öyrənmək imkanı əldə edir. Laboratoriyada qazandıqları təcrübi biliklər yaxın gələcəkdə tələbələrin karyerasında mühüm rol oynayacaq və onlar universitetimizdən məzun olduqdan sonra qısa müddət ərzində rabitə sahəsinin peşəkarları olacaqlar.”
Qeyd edək ki, “Nar” GSM Laboratoriyası 2013-cü ildə “Nar” və AzTU arasında imzalanmış memorandum əsasında fəaliyyət göstərir.

Nar contributes to the development of IT professionals in Azerbaijan
To train Azerbaijani students in telecommunication fields as professionals, Nar GSM laboratory operating at the Azerbaijan Technical University (AzTU) was supplied with new equipment.
Mobile operator Nar paid a visit to the university to get acquainted with the renewed laboratory together with the AzTU management and held a discussion on further expanding the cooperation. The laboratory, equipped with various mobile communication devices, allows students to build a local mobile network and learn telecommunications in practice.
Gunnar Panke, Chief Executive Officer of "Azerfon" LLC ("Nar" trademark) thanked rector Vilayat Valiyev for the value given to students of Azerbaijan Technical University (AzTU). "As Nar, we share our knowledge in the field of mobile communication with students studying technical specialties, and we have set a goal for them to grow as professionals. In this sense, the projects we implement at your university are important for the communication market of Azerbaijan in general." - said Gunnar Panke.
Vilayat Valiyev, the rector of Azerbaijan Technical University (AzTU), expressed his gratitude to the mobile operator for support and emphasized the importance of the Nar GSM laboratory for the university: "Students who work with devices in the laboratory get the opportunity to apply their theoretical knowledge in practice. The practical knowledge gained in the laboratory will play an important role in the students' careers in the near future, and they will soon become communication professionals after graduating from our university", he noted.
It should be noted that Nar GSM Laboratory operates based on the memorandum signed between Nar and AzTU in 2013.