“Nar” görmə məhdudiyyətli insanlar üçün audio-kitablar hazırladı
Görmə məhdudiyyətli insanlara dəstək məqsədilə “Nar” və "Radio Antenn"in birgə həyata keçirdiyi “Canlı kitab” layihəsi artıq yekunlaşıb. 3 ay müddətində "Radio Antenn" 101 FM-in efirində Azərbaycan və dünya ədəbiyyatının Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş əsərləri səsləndirilib və audio-kitablar şəklində yazılıb. Yaddaş kartlarına köçürülmüş audio-kitablar Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti, Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 5№-li Respublika xüsusi internat məktəbi və Respublika Gözdən Əlillər kitabxanasına təqdim edilib. Bununla da “Nar”ın dəstəyilə yaradılan səsli ədəbiyyat kitabxanası görmə məhduyyəti olan şəxslər üçün daha əlçatan olub.
“Nar”ın İctimaiyyətlə Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Əziz Axundovun sözlərinə görə, layihənin əsas məqsədi görmə məhdudiyyətli insanların ədəbiyyata marağının artmasına dəstək olmaqdır: “Nar” fiziki məhdudiyyətli şəxslərə dəstək və insanların elmə marağının artması istiqamətində davamlı olaraq sosial layihələr icra edir. “Canlı kitab” layihəmiz ilə görmə məhdudiyyətli insanların Azərbaycan dilində mütaliəsi üçün məhdudiyyətin aradan qalxmasına töhfəmizi verməyə çalışdıq. Düşünürük ki,  yaradılan audio-kitabxana həm görmə məhdudiyyəti olan şəxslərə, həm də ədəbiyyatı sevən insanlara yararlı olacaq. “Nar” olaraq fiziki məhdudiyyətli insanlara dəstək istiqamətində gələcəkdə də  əhəmiyyətli layihələr icra etməkdə davam edəcəyik”.
Qeyd edək ki, 3 ay müddətində “Radio Antenn” 101 FM-in canlı efirində C.London, Q.Q.Markes, G.De Mopassan, H.Murakami, A.Çexov, C.Məmmədquluzadə, Y.V.Çəmənzəminli, M.C.Paşayev, Ə.Haqverdiyev, İ.Məlikzadə, K.Abdulla və digər yazarların müxtəlif əsərləri tanınmış aktyorlar, qiraət ustaları tərəfindən səsləndirilib. “Canlı kitab” layihəsinin əsas məqsədi görmə məhdudiyyətli şəxslər üçün mütaliə imkanı yaratmaq və insanların ədəbiyyata marağının artmasına dəstək olmaqdır.

Nar prepared audiobooks for people with visual impairment
Aiming to support people with visual impairment, ‘Canli Kitab’ project carried out jointly by Nar and Radio Antenn channel has ended. Over the 3 months, the selected works of Azerbaijani and world literature translated into Azerbaijani language were narrated on the air of Radio Antenn 101 FM and recorded in audiobooks. All records were presented on flash drives to Visually Impaired People Society of Azerbaijan, special boarding school No 5 for children with impairment and Republican Library for the Blind and Visually Impaired. As a result, audio library organized with the support of Nar is now available for people with visual impairment.
Aziz Akhundov, Head of Public Relations Department at Nar, noted that the project primarily aims to develop interest of the people with sight issues in literature: ‘Nar regularly implements social projects designed to support people with physical impairment and encourage people to read. With ‘Canli Kitab’ project, we strived to contribute to the elimination of any obstacle for the visually impaired people to read in Azerbaijani language. We believe that the recently introduced audio library will be valuable for not only people with sight issues, but also anyone who is fond of literature. We will continue to carry out significant projects to support people with disabilities in the future’, he said.
It is worth noting that in the framework of 3-month project, various works of J. London, G.G. Marquez, G.De Mopassan, H.Murakami, A.Chexov, J.Mammadguluzade, Y.V.Chamanzaminli, M.J. Pashayev, A.Hakverdiyev, I. Malikzada, K.Abdulla and other writers were narrated by famous actors and best readers and broadcasted live on Radio Antenn 101 FM. The project aims to make fiction available for people with visual impairment and increase the people’s interest in literature.