“Nar” fiziki məhdudiyyətli şəxslər üçün “Təlim məktəbi” layihəsinə start verdi
“Nar” fiziki məhdudiyyətli şəxslərə dəstək verilməsi məqsədilə daha bir sosial layihəyə start verdi. “Təlim məktəbi” layihəsinin əsas məqsədi nitq və eşitmə məhdudiyyətli gənclərin cəmiyyətə inteqrasiya etdirilməsi istiqamətində mobil operator tərəfindən həyata keçirilən sosial məsuliyyət strategiyasının uğurla davam etdirilməsidir.
Nitq və eşitmə imkanları məhdud olan şəxslərin peşə hazırlığına dəstək olmaq, onların iş bacarıqlarının artırılmasına çalışmaq “Təlim məktəbi” layihəsinin ən vacib məqsəd və hədəflərindəndir. Bu missiya çərçivəsində nitq və eşitmə məhdudiyyətli gənclər üçün xüsusi təlimlərin təşkil edilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Üç ay davam edəcək layihə müddətində nitq və eşitmə imkanları məhdud olan 18-30 yaş arasındakı 75 gəncin 3 istiqamət üzrə – rabitə cihazı təmiri, kompüter təmiri və dizayn proqramları sahəsində bilik, bacarıq və səriştə qazanması məqsədilə peşəkar mütəxəssislər tərəfindən xüsusi təlimlər keçiriləcək.
Layihənin həyata keçirildiyi müddət ərzində təşkilatçı heyət tərəfindən dəvət olunmuş psixoloq gənclərin peşə potensiallarını qiymətləndirəcək, həftə ərzində təşkil olunacaq görüşlərdə daxili maneələrə qalib gəlməkdə, özünə inam və motivasiyanın artırılmasında onlara yardım edəcəkdir.
“Təlim məktəbi” layihəsinin geniş ictimaiyyətə təqdimatı ilə əlaqədar olaraq təşkil edilmiş mətbuat konfransında çıxış edən “Uğur akademiyası”nın həmtəsisçisi Cavid Şahmalıyev layihənin fiziki məhdudiyyətli insanların cəmiyyətə qazandırılması istiqamətində atılmış daha bir uğurlu addım olduğunu vurğuladı və sosial məsuliyyət hissindən irəli gələn bu kimi təqdirəlayiq layihələrin cəmiyyətin inkişafına misilsiz töhfə verdiyini xüsusilə qeyd etdi.
“Azerfon” MMC-nin ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə rəhbəri Əziz Axundov isə, öz növbəsində, layihədən bəhs edərkən çoxşaxəli “Nar” korporativ sosial məsuliyyət (KSM) strategiyasından danışdı.
“İnanıram ki, bu təlimlər, müxtəlif peşə sahibləri olacaq gənclər üçün həvəsləndirici motivasiya olacaq və onların gələcəkdə işlə təmin edilmələrinə xidmət edəcəkdir. Onu da qeyd edim ki, “Nar” fiziki məhdudiyyətli şəxsləri işlə təmin edərək Azərbaycanın biznes mühitində belə bir nümunəni artıq göstərmişdir. Nitq və eşitmə imkanları məhdud olan şəxslərə dəstək istiqamətində atılmış növbəti uğurlu addım olan “Təlim məktəbi” layihəsi bizi son dərəcə fərəhləndirir və biz gələcəkdə də bənzər layihələrə dəstək verməyə davam edəcəyik”, - deyə Əziz Axundov jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən qeyd etdi.
Artıq üç ildir ki, “Nar” nitq və eşitmə imkanları məhdud olan şəxslərin cəmiyyətə qazandırılması istiqamətində müxtəlif layihələr həyata keçirir. “Təlim məktəbi” layihəsi bu xeyirxah ənənənin davamı olmaqla yanaşı, həm də fiziki məhdudiyyətli vətəndaşların cəmiyyətə və sosial həyata inteqrasiyası nöqteyi-nəzərdən son dərəcə əhəmiyyətlidir.

Nar дал старт проекту «Школа обучения» для людей с ограниченными физическими возможностями
Nar дал старт еще одному социальному проекту с целью оказать поддержку людям с ограниченными физическими возможностями. Основной целью проекта «Школа обучения» является успешное продолжение проводимой мобильным оператором в жизнь стратегии социальной ответственности, направленной на интеграцию в общество молодых людей с ограниченными речевыми и слуховыми возможностями.
Важнейшая цель проекта «Школа обучения» – оказать поддержку в профессиональном обучении лицам с ограниченными речевыми и слуховыми возможностями, помочь им в развитии профессиональных навыков и умений. В рамках данной миссии, предусмотрена организация специальных занятий для молодых людей с ограниченными речевыми и слуховыми возможностями. В рамках проекта, который продлится 3 месяца, для 75 молодых людей с ограниченными речевыми и слуховыми возможностями в возрасте 18-30 лет профессиональными специалистами будут проводиться специальные занятия по 3-м направлениям: ремонт средств связи, ремонт компьютеров и знания в области дизайнерских программ.
В течение всего времени проведения в жизнь проекта психолог, приглашенный организационным составом, будет оценивать профессиональный потенциал молодых людей, окажет им на встречах в течение недели помощь в преодолении внутренних препятствий, в повышении веры в себя и мотивации.
Выступивший на пресс-конференции, организованной в связи с представлением широкой общественности проекта «Школа обучения», соучредитель «Академии успеха» (Uğur akademiyası) Джавид Шахмалыев особо отметил, что проект стал еще одним важным шагом в интеграции в общество людей с ограниченными физическими возможностями и назвал подобные похвальные проекты неоценимым вкладом в развитие общества, продиктованным чувством социальной ответственности.
А менеджер по связям с общественностью ООО Azerfon Азиз Ахундов говоря о проекте, в свою очередь, рассказал о многоцелевой стратегии корпоративной социальной ответственности (КСО) Nar.
«Верю, что эти занятия станут мотивацией для молодых людей для получения различных профессий и в дальнейшем помогут им в трудоустройстве. Отмечу также, что Nar, обеспечив работой лиц с ограниченными физическими возможностями, уже подал подобный пример в бизнес-среде Азербайджана. Мы очень гордимся проектом «Школа обучения», ставшим очередным успешным шагом, направленным на поддержку людей с ограниченными физическими возможностями и в будущем продолжим поддерживать подобные проекты», - сказал Азиз Ахундов, отвечая на вопросы журналистов.
Вот уже три года, как Nar проводит в жизнь различные проекты, направленные на интеграцию в общество людей с ограниченными физическими возможностями. Став продолжением этой благотворительной традиции, проект «Школа обучения» является крайне важным с точки зрения интеграции в общество и социальную жизнь граждан с ограниченными физическими возможностями.
Более подробную информацию о стратегии корпоративной ответственности (КСО) Nar можно получить на сайте nar.az