“Nar” ADA Universiteti ilə birgə tələbə start-up layihələrini qiymətləndirdi.
“ADA" Universiteti tədris ilinə yekun vuraraq “ADA Innovation Awards 2018” mükafatının təqdimetmə mərasimini keçirmişdir. Mükafata 18 tələbə layihəsi namizəd olmuşdur. Layihələr dünya şöhrətli alim, ADA Universitetinin professoru, akademik Roald Saqdeyevin sədrliyi ilə münsiflər heyətinin mühakiməsinə verilmişdir. Tələbələrin start-up layihələrini münsiflər heyətinin üzvü olan Universitetin Biznes İnstitutu və İT və Mühəndislik İnstitutunun müəllimləri ilə yanaşı, Barama, Code Academy, “Nar”, Pasha Bank, Pasha Holding və Gilan Holdingin nümayəndələri orijinallıq, komanda işi, biznes modeli, aidiyyatlı strateji sahə və digər amillər üzrə dəyərləndirmişdilər. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, ictimai iaşə yerlərindən səmərəli istifadəni təmin etmək üçün ərazinin məşğulluğunu hesablayan “ADA Smart FM” tətbiqi üçüncü, əcnəbi turistlərə Bakıda ehtiyac olan dildə bələdçi tapmağa yardım edən “Guideto” tətbiqi ikinci, tələbələrə yaxşı qavramadığı dərsləri izah edəcək materialları təklif edən “Mytutor.az” veb platforması isə birinci yeri qazanmışdır. Qalib layihələrin müəllifləri müxtəlif pul mükafatları ilə təltif edilməklə yanaşı 2018-2019-cu tədris ilində ADA İnnovasiya Mərkəzinin “sakinləri” titulunu aldılar.
Qeyd edək ki, iki il əvvəl ADA Universitetinin rektoru, səfir Hafiz Paşayevin şəxsi təşəbbüsü ilə təsis edilən ADA İnnovasiya Mərkəzi tələbələr arasında innovativ düşüncə tərzi və sahibkarlıq ruhunu artırmaq məqsədi ilə yaradılmışdır. Müxtəlif ixtisaslar üzrə tələbələr bir komandada birləşərək öz sahələri üzrə bacarıqlarını təcrübədən keçirir, gündəmdə olan məsələlərə orijinal və kommersiya baxımdan gəlirli həll yolları axtarırlar. ADA İnnovasiya Mərkəzinin əlaqələndiricisi Emin Ələsgərovun bildiridiyinə görə, bu təşəbbüs nəticəsində son iki ildə 40-a yaxın tələbə start-up ideyası ortaya qoyulub. Onların bir neçəsi müxtəlif yerli və xarici maliyyə təsisatlarından investisiya dəstəyi qazana bilib. Bu ilki qaliblər, ADA İnnovasiya Mərkəzinə bir illik “köçərək” biznes ideyalarını inkişaf etdirmək üçün Universitet tərəfindən ofis ərazisi, mütəxəssis məsləhəti, investorlar şəbəkəsinə çıxış və digər resurslar şəklində dəstək alacaqlar. Tələbələrin belə yaradıcı ideyaları xüsusilə “NAR”-ın diqqətini çəkib- onlar ADA Innovasiya Mərkəzinin tərəfdaşı qismində çıxış edirlər. ADA İnnovasiya Mərkəzinin dəstəyi ilə ilk tələbəlik illərindən başlayan sahibkarlıq təcrübəsi gəncləri hazırki bazar üçün layihələrini tamamlayıb maliyyə dəyərinə çevirə biləcək kadrlar kimi yetişdirəcək.

Nar и Университет ADA оценили студенческие стартап-проекты
Подводя итоги учебного года, Университет ADA провел церемонию награждения ADA Innovation Awards 2018. Канидатами на получение награды стали 18 студенческих проектов. Данные проекты оценивались жюри, под председательством всемирно-известного ученого, профессора Университета ADA академика Роалда Сагдейева. Оценку стартап-проектов проводили преподаватели факультетов Бизнеса и Инженерии Университета, а также представители таких компаний как Barama, Code Academy, Nar, Pasha Bank, Pasha Holding и Gilan Holding, по таким критериям как оригинальность, командная работа, бизнес-модель, стратегическая область и др. По результатам голосования, третье место заняло приложение ADA Smart FM (рассчитывающее плотность населения на территории, для более эффективного использования объектов общественного питания), второе место заняло приложение Guideto (помогающее найти гида владеющего определенным языком в городе Баку), а первое место заняла веб-платформа Mytutor.az, предлагавшая доступ к материалам которые помогут студентам лучше понять изучаемые предметы. Авторы победивших проектов были награждены денежными призами и получили статус «резидентов» Инновационного Центра ADA в 2018-2019 учебном году.
Отметим, что Инновационный Центр ADA, был создан два года назад по личной инициативе ректора Университета ADA, посла Хафиза Пашаева, с целью развить инновационный образ мышления и воспитать дух предпринимательства у студентов. Студенты различных факультетов работают в одной команде и практикуют свои навыки, находясь в поиске оригинальных и коммерчески выгодных решений животрепещущих проблем. По словам координатора Инновационного Центра ADA Эмина Алескерова, благодаря этой инициативе в течение двух лет было получено около 40 студенческих стартап идей. Некоторые из них уже получили инвестиционную поддержку от местных и иностранных финансовых организаций. Победители этого года, «переедут» в Инновационный Центр ADA, и в течение года будут получать поддержку от университета в виде офисного пространства, совета экспертов, доступа к сети инвесторов и др., чтобы развивать свои идеи. Креативные идеи студентов привлекли большое внимание Nar, благодаря чему оператор стал партнером Инновационного Центра ADA. При поддержке Инновационного Центра ADA, студенты получат предпринимательский опыт уже с первых курсов, что позволит им вырасти в специалистов, способных завершать свои проекты и превращать их в финансовый эквивалент.