“Nar” Gəncədə tələbələr üçün mobil rabitə laboratoriyası təsis etdi
Azərbaycanın bölgələrinə xüsusi diqqəti ilə seçilən ən sərfəli mobil operator “Nar” Gəncə şəhərində mobil rabitə laboratoriyası təsis edib. Laboratoriya Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində universitetin nəzdində yaradılıb.
Mobil rabitə laboratoriyası ATU-nun texniki peşələr üzrə təhsil alan tələbələrin mobil rabitə texnologiyalarını təcrübədə öyrənmələrini təmin edəcək. Eləcə də, tələbələrin işini asanlaşdırmaq üçün laboratoriya noutbuk və digər zəruri avadanlıqlarla təchiz edilib.
Laboratoriyanın açılışı zamanı “Nar”ın (Azerfon MMC) baş icraçı direktoru Qunnar Panke bildirib: “Bu laboratoriya “Nar” olaraq, bölgələri diqqətdə saxlamağımızın növbəti nümunəsidir. Texnoloji tərəqqi ilə ayaqlaşan biznes olaraq, bölgələrdə azərbaycanlı rabitə mütəxəssislərini yetişdirmək “Nar”ın ölkənin rabitə sahəsinə yatırımıdır."
Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektor vəzifəsini müvəqqəti icra edən dosent Yaşar Ömərov “Nar”a təşəkkürünü bildirib: “Universitetimiz qarşısına əsl mütəxəssislər hazırlamağı hədəf qoyub və bu hədəfə nail olmaq üçün “Nar”ın öz zəngin təcrübəsini bizimlə paylaşmağı çox vacibdir. Özəl bizneslərin bu dəstəyi sayəsində tələbələrimiz universitetimizi ixtisaslarının peşəkarları olaraq bitirəcəklər”.
Qeyd edək ki, ölkədə yerli İT mütəxəssislərini hazırlamaq məqsədilə, mobil operator “Nar” Azərbaycan Texniki Universiteti (Bakı) və Azərbaycan Texnologiya Universiteti (Gəncə) ilə tərəfdaşlıq edir. Bu tərəfdaşlıq sayəsində artıq hər iki univeristetdə “Nar” mobil rabitə laboratoriyası fəaliyyət göstərir.

Nar создал лабораторию мобильной связи для студентов в Гяндже
Nar, самый доступный и ориентированный на развитие регионов мобильный оператор Азербайджана, открыл лабораторию мобильной связи в Гяндже. Лаборатория была создана в сотрудничестве с Азербайджанским технологическим университетом (АТУ).
Эта лаборатория позволит студентам АТУ, обучающимся по техническим специальностям, получить практические знания в области мобильных технологий связи. Лаборатория полностью оснащена ноутбуками и другим необходимым оборудованием для повышения эффективности обучения.
На церемонии открытия генеральный директор Nar Гуннар Панке отметил: «Эта лаборатория является очередным подтверждением приверженности Nar поддержке регионов. Как компания, идущая в ногу с технологическим прогрессом, инвестиции Nar в подготовку местных специалистов в регионах являются частью нашего вклада в развитие телекоммуникационной отрасли Азербайджана».
Доцент Яшар Омаров, временно исполняющий обязанности ректора Азербайджанского Технологического Университета, выразил благодарность компании Nar: «Наш университет стремится готовить высококлассных специалистов, и готовность компании Nar делиться своим опытом играет ключевую роль в достижении этой цели. Благодаря поддержке частных компаний, наши студенты смогут завершить обучение как профессионалы в своей сфере».
Следует отметить, что в рамках подготовки местных IT-специалистов Nar сотрудничает как с Азербайджанским техническим университетом в Баку, так и с Азербайджанским технологическим университетом в Гяндже. В результате этого сотрудничества в обоих университетах уже функционируют лаборатории мобильной связи Nar.