“Təlim məktəbi” sosial layihəsi növbəti mərhələyə keçir
“Nar”, “Uğur akademiyası” və “Asan könüllüləri” tərəfindən birgə həyata keçirilən və ünsiyyət məhdudiyyətli vətəndaşların cəmiyyətə inteqrasiya etdirilməsini qarşısına məqsəd qoyan “Təlim məktəbi” sosial layihəsi növbəti mərhələyə keçir. Layihənin üçüncü mərhələsi çərçivəsində 25 nəfər ünsiyyət məhdudiyyətli gənc üçün rabitə cihazları təmiri üzrə təlim kursları keçiriləcəkdir.
Kurslar rabitə cihazları təmiri sahəsində 5 ildən çox təcrübəyə malik olan mütəxəssis tərəfindən aparılacaqdır. Təlim boyu iştirakçı gənclərə mobil telefon təmiri ilə yanaşı, əsas smartfon işləri (format, müxtəlif proqramların yazılması, izləmə-video sistemlərinin qoşulması və s.) öyrədiləcəkdir. “Təlim məktəbi” kurslarının üçüncü mərhələsinin 2 ay müddətində davam etməsi planlaşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, “Həyat bizimlə daha rəngarəng” şüarı altında həyata keçirilən “Təlim məktəbi” layihəsinin əsas məqsədi ünsiyyət məhdudiyyətli şəxslərin peşə hazırlığına dəstək olmaq, onların iş bacarıqlarının artırılmasına çalışmaqdır. Üç ay davam edən layihə müddətində nitq və eşitmə imkanları məhdud olan 18-30 yaş arasındakı 75 gəncin 3 istiqamət üzrə – rabitə cihazı təmiri, kompüter təmiri və dizayn proqramları sahəsində bilik, bacarıq və səriştə qazanması məqsədilə peşəkar mütəxəssislər tərəfindən xüsusi təlimlər keçirilir.
Xatırladaq ki, “Nar” artıq 3 ildir ki, özünün korporativ sosial məsuliyyət (KSM) strategiyası çərçivəsində fiziki məhdudiyyətli Azərbaycan vətəndaşlarının cəmiyyətə qazandırılması istiqamətində müxtəlif addımlar atır. Bu istiqamətdə bir çox sosial layihələr həyata keçirmiş mobil operator həmçinin 11 nəfər ünsiyyət məhdudiyyətli vətəndaşı işlə təmin edərək, Azərbaycanın biznes mühitində parlaq nümunə göstərmişdir. “Nar” özünün müvafiq konsepsiyasına uyğun olaraq, gələcəkdə də bənzər layihələrə imza atmağı və bu kimi təşəbbüslərə davamlı dəstək verməyi nəzərdə tutur.

При поддержке Nar для людей с ограниченными возможностями общения стартовали учебные курсы по ремонту средств связи
03-02-2017
Социальный проект «Школа обучения», проводимый в жизнь Nar, «Академией успеха» и добровольцами Asan и направленный на интеграцию в общество граждан с ограниченными возможностями общения, переходит на очередной этап. В рамках третьего этапа проекта, для 25 молодых людей с ограниченными возможностями общения будут проведены учебные курсы по ремонту средств связи.
Курсы будут проводиться специалистом, обладающим более чем 5-летним опытом в области ремонта средств связи. За время обучения, наряду с ремонтом мобильных телефонов, молодых участников также обучат основным работам по смартфону (форматирование, установка систем видеонаблюдения и т.д.). Продолжительность третьего этапа курсов «Школа обучения» планируется на 2-месячный срок.
Отметим, что основной целью проекта «Школа обучения», проводимого в жизнь под девизом «Жизнь с нами еще красочней», является оказание поддержки в профессиональном обучении гражданам с ограниченными возможностями общения, помощь в развитии их профессиональных навыков и умений. В рамках проекта, рассчитанного на 3 месяца, для 75 молодых людей с ограниченными речевыми и слуховыми возможностями в возрасте 18-30 лет, в целях приобретения ими профессиональных навыков и умений, профессиональными специалистами проводятся специальные занятия по 3-м направлениям: ремонт средств связи, ремонт компьютеров и знания в области дизайнерских программ.
Напомним, что вот уже три года, как Nar, в рамках своей стратегии корпоративной ответственности (КСО), предпринимает различные шаги, направленные на интеграцию в общество граждан Азербайджана с ограниченными физическими возможностями. Мобильный оператор, проведший в жизнь в этом направлении целый ряд социальных проектов, обеспечив в том числе работой 11 граждан с ограниченными возможностями общения, подал блестящий пример в бизнес-среде Азербайджана. В соответствии с собственной концепцией, Nar планирует и в будущем подписываться под похожими проектами и оказывать всемерную и непрерывную поддержку подобным инициативам.