Naxçıvan Dövlət Universitetində “Mobil rabitə təlimi” keçirildi
Azərbaycan mobil rabitə peşəkarlarının hazırlanması, telekommunikasiya sahəsi üzrə təhsil alan tələbələrin hazırlıqlı kadr kimi yetişməsi məqsədilə mobil operator “Nar” Naxçıvan şəhərində növbəti dəfə “Mobil rabitənin əsasları” təlimini keçirdi.
Bu dəfəki təlim mobil standartların arxitekturası, şəbəkə avadanlıqlarının iş prinsipi kimi geniş mövzuları əhatə edirdi. Naxçıvan şəhərində ikinci dəfə keçirilən “Mobil rabitənin əsasları” təlimi Naxçıvan MR Rabitə və Yeni Texnologiyalar nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Naxçıvan Dövlət universitetində keçirilib. Təlimdə universitetin müəllim və tələbələri ilə yanaşı, sözügedən nazirliyin əməkdaşları da iştirak ediblər.
Telekommunikasiya və informasiya təhlükəsizliyinin artan strateji əhəmiyyətini nəzərə alaraq, bu sahədə yerli kadrların hazırlanması üçün “Nar” bu təlimləri davamlı olaraq həyata keçirir. Təlimin məzmunu mobil operatorun peşəkar texniki heyəti tərəfində təcrübi biliklər əsasında tərtib edilir və universitetlərin nəzəri biliklərinə əlavə kimi tədris olunur. Təlimdə iştirak edən tələbələr “Nar” tərəfindən sertifikatla təltif edir.
Qeyd edək ki, bu günədək 300-dən çox tələbənin qatıldığı “Mobil rabitənin əsasları” təlimləri “Nar”ın təhsilə dəstək korporativ məsuliyyət strategiyası çərçivəsində təşkil edilir. Mobil operatorun digər sosial layihələri və KSM strategiyası haqqında daha ətraflı məlumatı buradan əldə edə bilərsiniz.

With the view to qualify Azerbaijani mobile communication professionals and train students in the field of telecommunications, "Nar" conducted another Basics of Mobile Communication training in Nakhchivan.
The training covered a wide range of topics, such as the architecture of mobile standards and the working principle of network hardware. Basics of Mobile Communication training held in Nakhchivan for the second time was organized by the Ministry of Communications and New Technologies of Nakhchivan AR at Nakhchivan State University. Along with teachers and students of the University, employees of the Ministry also joined the training.
Given the growing strategic importance of telecommunications and information security, Nar continues to conduct such trainings to train local staff in this field. The content is developed by the professional technical staff of the mobile operator on the basis of practical knowledge and is taught in addition to the theoretical knowledge of universities. Students who participate in the training are awarded a certificate by Nar.
Notably, "Basics of Mobile Communication" trainings, which have been attended by more than 300 students so far, are provided within the framework of Nar's corporate responsibility strategy to support education. For more information about Nar's other social projects and CSR strategy visit the official web page of the mobile operator.