“Nar”-ın dəstəyi ilə ünsiyyət məhdudiyyətli şəxslər üçün kompüter təmiri üzrə təlim kursları start
“Nar”, “Uğur akademiyası” və “Asan könüllüləri” tərəfindən birgə həyata keçirilən və ünsiyyət məhdudiyyətli vətəndaşların cəmiyyətə inteqrasiya etdirilməsini qarşısına məqsəd qoyan “Təlim məktəbi” sosial layihəsi növbəti mərhələyə keçir. Layihənin ikinci mərhələsi çərçivəsində 25 nəfər ünsiyyət məhdudiyyətli gənc üçün kompüter təmiri üzrə təlim kursları keçiriləcəkdir.
Kurslar İT və komputer cihazları təmiri sahəsində 10 ildən çox təcrübəyə malik olan mütəxəssis tərəfindən aparılacaqdır. Təlim boyu iştirakçı gənclərə kompüter təmiri ilə yanaşı, əsas kompüter xidmətləri (format işləri, müxtəlif proqramların yazılması və s.) öyrədiləcəkdir. “Təlim məktəbi” kurslarının ikinci mərhələsinin 2 ay müddətində davam etməsi planlaşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, “Həyat bizimlə daha rəngarəng” şüarı altında həyata keçirilən “Təlim məktəbi” layihəsinin əsas məqsədi ünsiyyət məhdudiyyətli şəxslərin peşə hazırlığına dəstək olmaq, onların iş bacarıqlarının artırılmasına çalışmaqdır. “Nar” operatorunun dəstəyi ilə 75 nəfərədək ünsiyyət məhdudiyyətli gəncin iştirakını nəzərdə tutan “Təlim məktəbi” layihəsi rəsmən 7 noyabr 2016-cı il tarixdə başlamış və tədrisi planlaşdırılmış dörd istiqamətdən biri olan dizayn proqramları ixtisası üzrə start götürmüşdü.
Xatırladaq ki, “Nar” artıq 3 ildir ki, özünün korporativ sosial məsuliyyət (KSM) strategiyası çərçivəsində fiziki məhdudiyyətli Azərbaycan vətəndaşlarının cəmiyyətə qazandırılması istiqamətində müxtəlif addımlar atır. Bu istiqamətdə bir çox sosial layihələr həyata keçirmiş mobil operator həmçinin 11 nəfər ünsiyyət məhdudiyyətli vətəndaşı işlə təmin edərək, Azərbaycanın biznes mühitində parlaq nümunə göstərmişdir. “Nar” özünün müvafiq konsepsiyasına uyğun olaraq, gələcəkdə də bənzər layihələrə imza atmağı və bu kimi təşəbbüslərə davamlı dəstək verməyi nəzərdə tutur.

При поддержке Nar стартовали учебные курсы по ремонту компьютеров для людей с ограниченными возможностями общения
06-12-2016
Социальный проект «Школа обучения», проводимый в жизнь Nar, «Академией успеха» и добровольцами Asan и направленный на интеграцию в общество граждан с ограниченными возможностями общения, переходит на очередной этап. В рамках второго этапа проекта, для 25 молодых людей с ограниченными возможностями общения будут проведены учебные курсы по ремонту компьютеров.
Курсы будут проводиться специалистом, обладающим более чем 10-летним опытом в области IT и ремонта компьютерной техники. За время обучения, наряду с ремонтом компьютеров, молодых участников также обучат основным компьютерным услугам (форматирование, установка различных программ и т.д.). Продолжительность второго этапа курсов «Школа обучения» планируется на 2-месячный срок.
Отметим, что основной целью проекта «Школа обучения», проводимого в жизнь под девизом «Жизнь с нами еще красочней», является оказание поддержки в профессиональном обучении гражданам с ограниченными возможностями общения, помощь в развитии их профессиональных навыков и умений. Проект «Школа обучения», предполагающий участие при поддержке оператора Nar до 75-ти молодых людей с ограниченными возможностями общения, официально начался 7-го ноября и стартовал со специальности «дизайнерские программы», являющейся одним из четырех направлений запланированного обучения.
Напомним, что вот уже три года, как Nar, в рамках своей стратегии корпоративной ответственности (КСО), предпринимает различные шаги, направленные на интеграцию в общество граждан Азербайджана с ограниченными физическими возможностями. Мобильный оператор, проведший в жизнь в этом направлении целый ряд социальных проектов, обеспечив в том числе работой 11 граждан с ограниченными возможностями общения, подал блестящий пример в бизнес-среде Азербайджана. В соответствии с собственной концепцией, Nar планирует и в будущем подписываться под похожими проектами и оказывать всемерную и непрерывную поддержку подобным инициативам.