“Nar” fiziki məhdudiyyətli şəxslərə dəstək verilməsi məqsədilə daha bir sosial layihəyə start verdi. “Təlim məktəbi” layihəsinin əsas məqsədi nitq və eşitmə məhdudiyyətli gənclərin cəmiyyətə inteqrasiya etdirilməsi istiqamətində mobil operator tərəfindən həyata keçirilən sosial məsuliyyət strategiyasının uğurla davam etdirilməsidir.
Nitq və eşitmə imkanları məhdud olan şəxslərin peşə hazırlığına dəstək olmaq, onların iş bacarıqlarının artırılmasına çalışmaq “Təlim məktəbi” layihəsinin ən vacib məqsəd və hədəflərindəndir. Bu missiya çərçivəsində nitq və eşitmə məhdudiyyətli gənclər üçün xüsusi təlimlərin təşkil edilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Üç ay davam edəcək layihə müddətində nitq və eşitmə imkanları məhdud olan 18-30 yaş arasındakı 75 gəncin 3 istiqamət üzrə – rabitə cihazı təmiri, kompüter təmiri və dizayn proqramları sahəsində bilik, bacarıq və səriştə qazanması məqsədilə peşəkar mütəxəssislər tərəfindən xüsusi təlimlər keçiriləcək.
Layihənin həyata keçirildiyi müddət ərzində təşkilatçı heyət tərəfindən dəvət olunmuş psixoloq gənclərin peşə potensiallarını qiymətləndirəcək, həftə ərzində təşkil olunacaq görüşlərdə daxili maneələrə qalib gəlməkdə, özünə inam və motivasiyanın artırılmasında onlara yardım edəcəkdir.
“Təlim məktəbi” layihəsinin geniş ictimaiyyətə təqdimatı ilə əlaqədar olaraq təşkil edilmiş mətbuat konfransında çıxış edən “Uğur akademiyası”nın həmtəsisçisi Cavid Şahmalıyev layihənin fiziki məhdudiyyətli insanların cəmiyyətə qazandırılması istiqamətində atılmış daha bir uğurlu addım olduğunu vurğuladı və sosial məsuliyyət hissindən irəli gələn bu kimi təqdirəlayiq layihələrin cəmiyyətin inkişafına misilsiz töhfə verdiyini xüsusilə qeyd etdi.
“Azerfon” MMC-nin ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə rəhbəri Əziz Axundov isə, öz növbəsində, layihədən bəhs edərkən çoxşaxəli “Nar” korporativ sosial məsuliyyət (KSM) strategiyasından danışdı.
“İnanıram ki, bu təlimlər, müxtəlif peşə sahibləri olacaq gənclər üçün həvəsləndirici motivasiya olacaq və onların gələcəkdə işlə təmin edilmələrinə xidmət edəcəkdir. Onu da qeyd edim ki, “Nar” fiziki məhdudiyyətli şəxsləri işlə təmin edərək Azərbaycanın biznes mühitində belə bir nümunəni artıq göstərmişdir. Nitq və eşitmə imkanları məhdud olan şəxslərə dəstək istiqamətində atılmış növbəti uğurlu addım olan “Təlim məktəbi” layihəsi bizi son dərəcə fərəhləndirir və biz gələcəkdə də bənzər layihələrə dəstək verməyə davam edəcəyik”, - deyə Əziz Axundov jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən qeyd etdi.
Artıq üç ildir ki, “Nar” nitq və eşitmə imkanları məhdud olan şəxslərin cəmiyyətə qazandırılması istiqamətində müxtəlif layihələr həyata keçirir. “Təlim məktəbi” layihəsi bu xeyirxah ənənənin davamı olmaqla yanaşı, həm də fiziki məhdudiyyətli vətəndaşların cəmiyyətə və sosial həyata inteqrasiyası nöqteyi-nəzərdən son dərəcə əhəmiyyətlidir.

Nar launched one more social project in order to support persons with disabilities. Main aim of the Training School project is successful continuation of the mobile operator's social responsibility strategy, carried out for integration of speech and hearing-impaired youths into society.
To support vocational trainings for the persons with speech and hearing impairments, increase their job skills are most important purposes and targets of the Training School project. Within the mission, special trainings will be organized for these youths.
Within the three-month project, professional experts will conduct special trainings on 3 directions - communication device repair, computer repair and design programs - for 75 speech- and hearing-impaired youths between the ages of 18-30, in order to improve their knowledge, skills and experience.
During the period of the project, a psychologist invited by the organizing staff will assess occupational potential of the youths as well as help them to overcome inhibitions, increase self-confidence and motivation.
Addressing the press conference, held regarding presentation of the Training School project to the general public, Ugur Academy Co-founder Javid Shahmaliyev stressed that the project is another successful one to integrate the persons with disabilities into the society as well as especially noted invaluable contribution of such estimable projects of social responsibility to the development of the society.
The head of Corporate Communications of Azerfon LLC Aziz Akhundov spoke about the many-branched Nar corporate social responsibility (CSR) strategy.
"I believe that this training will be motivation for youths, working at different positions as well as serve to their employment in the future. It should be noted that Nar has presented such an example in the business environment of Azerbaijan by recruiting people with disabilities. We are extremely proud of the Training School project, which is the next successful support to the speech and hearing-impaired people. We will further support such projects", Aziz Akhundov told reporters.
Already for three years, Nar carries out various projects for social inclusion of persons with speech and hearing impairments. In addition to being a continuation of the charitable tradition, Training School project also is of great importance for integration of physically impaired citizens into the society.