Azərbaycanın ən gənc mobil operatoru “Nar”, 12 il ərzində əldə etdiyi nailiyyətlər və 2018-ci ilin yekunları ilə bağlı hesabat açıqlayıb. Media nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş mətbuat konfransında çıxış edən “Azerfon”- un baş icraçı direktoru Qunnar Panke bildirib ki, mobil operator ötən il ərzində bir çox göstəricilər üzrə yüksək nailiyyətlər əldə edib.
Baza stansiyalarının sayını sürətlə artıran və hazırda ölkədə ən geniş şəbəkələrindən birinə malik olan “Nar” 2018-ci ildə 170-dən çox 3G, 800-dən çox 4G baza stansiyası quraşdırıb. Bununla da 2018-ci il üçün planlaşdırılan 3G baza stansiyalarının sayı 2600-ü keçib, 4G baza stansiyalarının sayı isə 1700-ün üzərindədir. Aparılan şəbəkə işlərinin nəticəsi olaraq, 47 bölgə “Nar” 4G şəbəkəsi ilə əhatə olunub. “Nar” 4G baza stansiyalarının təqdim etdiyi yüksəkkeyfiyyətli mobil internet xidməti nəticəsində 4G internetinin trafik həcmi ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 68% artıb. Mobil operatorun 4G istifadəçilərinin sayı 150% artaraq, 500 min nəfəri ötüb.
“Nar”-ın göstərdiyi yüksəkkeyfiyyətli xidmət və sərfəli qiymət sayəsində ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə aktiv abunəçi bazası 13% artaraq, 2,2 milyondan çox olub. Abunəçi bazasının 56%-i paytaxt Bakının, 44%-i isə regionların payına düşür. “Nar” abunəçiləri arasında smartfon istifadəçilərinin sayı son 1 il ərzində 27% artıb. Ümumilikdə, mobil operatorun abunəçiləri arasında smartfon istifadəçilərinin 38%-i regionların, 62%-i isə Bakının payına düşür.
“Azerfon”-un baş icraçı direktoru Qunnar Panke 2018-ci il ərzində “Nar”-ın əldə etdiyi nailiyyətləri və 2018-ci ilin yekunlarını yüksək qiymətləndirib: “Nar” olaraq əsas hədəfimiz paytaxtla yanaşı, regionlarımızda da şəbəkəmizi daha da gücləndirməkdir. Bu il 700–dən artıq 4G baza stansiyası quraşdırmağı hədəfləmişik. Bütün ölkə boyunca şəbəkəmizi gücləndirməklə, abunəçilərimizin tələblərinə uyğun məhsullar təklif etməklə bazarda payımızı 23%-ə çatdırmağa nail olmuşuq”.
“Nar” ötən il ərzində satış üzrə də yüksək nailiyyətlər əldə edib. 2017-ci il ilə müqayisədə satış üzrə 17% artım müşahidə olunub. Mobil operator pərakəndə satış üzrə 22%, səyyar satış komanadasının yaradılması ilə ucqar kənd və ərazilərdə 171% artıma nail olub. Biznes tərəfdaşlarının sayını ildən-ilə sürətlə artıran mobil operator il ərzində 570-dən çox yeni korporativ şirkət cəlb edib.
“Nar”-ın müştərilərə göstərdiyi yüksəkkeyfiyyətli xidmət sayəsində müştəri məmnuniyyətində sürətli artım müşahidə olunub. Müstəqil araşdırma şirkətləri tərəfindən aparılmış bir neçə sorğunun nəticələrinə əsasən, son 1 il ərzində “Nar” müştəri loyallığı indeksi üzrə 45% artım qeydə alınıb. Bundan başqa, son 1 il ərzində mobil internet məmnuniyyət göstəricisi üzrə 16% yüksəliş qeydə alınıb. Abunəçilərin fikrinə əsasən, “Nar” mobil internet sahəsində liderdir.
2018-ci il ərzində mobil operatorun təqdim etdiyi məhsullarla - “Nar TV”, “Nar MiFi”, “Nar Wi-Fi” ilə abunəçilər innovativ xidmətlərdən yararlanmaqla yanaşı, sərfəli qiymətə yüksəksürətli internetə çıxış əldə edib, xaricə səyahətə çıxan abunəçilər üçün yeni sərfəli rominq paketləri təqdim edib. Bundan başqa mobil operatorun təqdim etdiyi “Full” paketləri ilə abunəçilər ay ərzində topladıqları bonusları növbəti aylara keçirir və qalıq bonusların dəyişdirilməsi funksiyasından – “Çevir” xidmətindən yararlana bilirlər.

Nar, the youngest mobile operator of Azerbaijan, reported the achievements of 12 years of its activity, as well as the annual results of 2018. Speaking at the press conference CEO of Azerfon Gunnar Pahnke stated that the mobile operator achieved high results in many areas during the last year.
By rapidly increasing the number of its base stations and thus having one of the largest networks in the country, Nar installed 170 3G and more than 800 4G stations during 2018. The number of 3G stations and 4G stations planned for 2018 reached more than 2600 and 1700 respectively. As a result of network expansion, 47 regions of the country are now covered with Nar 4G network. Thanks to provision of high quality mobile internet services through 4G base stations of Nar, the volume of 4G internet traffic grew by 68% in comparison with the same period of the last year. The number of the mobile operator’s 4G users also grew by 150% and surpassed 500 thousand.
As a result of high quality services and affordable prices, the active subscriber base of Nar grew by 13% (when compared to the same period of the last year) and now exceeds 2.2 million. 56% of the subscriber base is located in Baku while 44% of them reside in the regions. During the past year, number of the smartphone users among Nar subscribers increased by 27%. Overall, 38% of smartphone users, among Nar subscribers, reside in the regions, while 62% of them reside in Baku.
Nar CEO Gunnar Pahnke spoke highly of Nar’s achievements during 2018 and the results of 2018: “Our main goal is to reinforce our network in the capital and the regions of Azerbaijan. This year, we are planning to install more than 700 4G base stations. By enhancing our network and offering products that meet our customers’ demands, we have managed to increase our market share by 23%”.
During the last year, Nar demonstrated high results in terms of sales. A huge 17% increase in the volume of sales is observed when compared to the year 2017. The mobile operator achieved 22% increase in the retail sales, and 171% increase in remote villages and areas thanks to creation of a mobile sales team. Nar rapidly increases the number of its business partners year by year and the last year was no exception; more than 570 new corporate customers chose Nar.
Thanks to the high quality service provided by Nar, there is a rapid increase in the customer satisfaction level. According to results of several researches, held by independent research companies, during the last 12 months, the customer loyalty index has increased by 45%. At the same time, in the course of the past 1 year period, the mobile internet satisfaction has grown by 16%. According to the subscribers’ opinion, Nar is the leader in the area of mobile internet.
During the 2018, mobile operator has presented to subscribers its innovative products, such as “Nar TV”, “Nar MiFi” and “Nar Wi-Fi”, this allowing them to get access to high-speed internet at beneficial prices. At the same time, the operator provided those subscribers who travel with advantageous roaming bundles. In addition to that, with “Full” packages, offered by Nar, the subscribers are able to transfer bonuses, accumulated during the month, to the following months or exchange the remaining bonuses by using the “Exchange” service.